„Влада Грузије није пријатељски настројена према Републици Српској, ми то знамо, а нисмо ни ми према њој јер сматрамо да је сарадња са легитимним републикама и народима пристојна и нормална комуникација. Очекивао сам да ће нас похвалити а не да ће на тај начин реаговати. Колико знам, председник је у посети Републици Српској а не БиХ“, рекао је Додик.
Библов је додао да сматра да треба развијати односе са пријатељским народима, а да не треба да тражи ни од ког дозволу, „тим пре не од Грузије која је буквално недавно уништавала народ Јужне Осетије“.
„Добре односе треба да развијају сви, укључујући и Грузију која је, рецимо, априори доскора била против нас. Јер ми радимо исправно“, рекао је председник Јужне Осетије.
Додик је истакао да је његова дужност да окупи око Републике Српске све пријатеље, а многи су, како је додао, јуче били овде на прослави Дана Српске. У том контексту изразио је захвaлност председнику Србије, али и лидеру Слободарске партије Аустрије Хансу Кристијану Штрахеу, најавивши да ће врло брзо посетити вицеканцелара Аустрије. Према речима Додика, и присуство руског амбасадора на прослави говори доста.
„Позвани су и други, али одлучили су како су одлучили. Пописали смо то веома добро“, рекао је председник Српске и оценио да је то и непристојно и недипломатски.
Навео је пример амбасадорке Швајцарске која не само да није дошла него је изнела мишљење да у БиХ треба да постоји један празник. „То говори о томе колико она мало познаје ситуацију. Ја од ње уопште нисам тражио мишљење, ја сам је позвао на церемонију“, рекао је он.
Бибилов је додао да, колико зна, амбасадор Грузије у Турској који је и амбасадор те земље у БиХ, говори о БиХ а не о РС.
„Ја нисам дошаo у БиХ, дошао сам на празник у РС. Амбасадор можда нема тачне информације где се ја налазим. Ја сам овде“, рекао је председник Јужне Осетије.
Говорећи споразуму који је потписан, Додик је рекао да је историја Јужне Осетије и Српске слична и да у Бањалуци цене борбу за слободу народа Јужне Осетије, који има као и сви народи суверено право да одлучује о својој судбини. У том погледу можемо да сарађујемо тражећи заједничке кораке у будћности и резултат тога је потписан споразум“, навео је он. Бибилов је истакао да је у међународном праву најважнији принцип самоопредељења народа који треба да важи за све а не да буде селективно примењиван.
„Председник и ја смо дошли смо до закључкада је настанак и развој наших република скоро па идентичан. Прaктично се може рећи да су наше републике као близнакиње. Имамо и иста виђења и оцене догађаја, а једнак нам је односи и према нашем стратешком партнеру Руској Федерацији и на тој чврстој основи обавезни смо да развијамо односе међу нашим републикама и народима“, рекао је Бибилов.
Како је појаснио министар економских односа и регионалне сарадње Златан Клокић, који је и потписао споразум са министром спољних послова Јужне Осетије Дмитријем Медојевом, споразум предвиђа сарадњу у области економије, спорта, културе, образовања и за све области које могу бити накнадно дефинисане.