Невероватно је, међутим, да многи и даље сматрају да је „Пукни зоро“ традиционална српска песма још из Првог светског рата, а она је заправо настала „само“ стотинак година касније. Чак ни аутор није Србин.
Постоје две урбане легенде како је настала песма „Пукни зоро“, а обе су повезане са српском војском.
Према првој теорији, песма је настала током Балканских ратова, а наводно ју је први отпевао српски војник пред сам почетак битке на Кајмакчалану.
Према другој теорији, та песма је била заштитни знак Другог пешадијског пука Моравске дивизије првог позива „Књаз Михаило“, који је због легендарне храбрости, као најбољи пук српске војске, добио почасни назив „Гвоздени пук“.
Ратна застава Другог пешадијског пука Моравске дивизије првог позива „Књаз Михаило“ је била најодликованија застава у српској војсци.
Кроз пук је током рата прошло око 16.000 људи. Двадесет и седам војника и официра пука били су носиоци по две Карађорђеве звезде.
Међутим, песма „Пукни зоро“ заправо је настала тек недавно, за потребе филма „Монтевидео“.
„Ја сам аутор песме ’Пукни зоро‘ и чуо сам за те урбане легенде То ме забавља. Пратиш успех песме која је изашла из својих оквира. Била је направљена за филм, па је отишла у кафану, па из кафане свуда. То човек не може да прати. То ме и радује и много ми значи. У неку руку је то једино што аутор пожели. Народ је ту песму узео као своју и то је врхунац ауторства“, објаснио је за „Блиц“ словеначки уметник српског порекла Роберт Пешут Мањифико.