„На основу информација познатих министарству, укључујући медијске извештаје и друге јавно доступне информације, као и информације које нису биле објављене током наше истраге, утврдили смо да компанија ’РИА глобал ЛЛЦ‘ има обавезу да се региструје на основу Закона о регистрацији страних агената из 1938. године Обавеза ’РИА глобала‘ да се региструје проистиче из њених политичких активности у Сједињеним Америчким Државама“, наводи се у писму које је примила компанија „РИА глобал ЛЛЦ“.
Министарство правде САД истакло је да би „РИА глобал“ требало да се региструје у року од 30 дана, почевши од 5. јануара.
Америчко Министарство навело је да „РИА глобал“ емитује садржај у име „Русија севодња“, те стога и у име руске владе.
„Регистрација у оквиру закона ФАРА неће утицати на садржај емисија или објављивања које долазе из ’Русија севодња‘ у Москви. након регистрације ’Русија севодња‘ и ’РИА глобал‘ могу да наставе да производе и емитују садржај по свом избору, под условом да сваку емисију прати обавезна изјава о објављивању информација“, истиче се у писму.
Неколико руских медија, као што су РТ и Спутњик, суочило се са великим притиском у Сједињеним Америчким Државама у протеклих неколико месеци, јер амерички законодавци и обавештајна заједница тврде да су можда били укључени у наводне покушаје Русије да утиче на америчке председничке изборе 2016. године. РТ и Спутњик, као и руске власти, више пута су одбацивале ове наводе као неосноване.