„На пример, у бару гости гледају руске канале. Или суседи певају и укључили су руску музику. Реагујемо на све случајеве. Ако је то забрањено, предузимамо мере у складу са законом“, изјавио је представник полиције Кијевске области Николај Жукович.
Према његовим речима, ако у понашању неке особе има назнака „сепаратизма“, онда се информације предају Служби за безбедност Украјине. Полицајац је навео да „пијани човек неће бити смештен у затвор због руских песама“.
Жукович је навео да је често мотив за оваква обраћања полицији људски фактор, жеља за осветом. „Људи су се, на пример, посвађали, и да би се осветили измислили су да је противник сепаратиста. Такве информације такође морамо да проверавамо“, објаснио је он.
На пример, једна житељка Полтаве је успела да одузме оцу свога детета родитељска права, пошто је овај посећивао територију Донбаса која није под контролом Кијева, наводи лист.
Уметник Лавовске опере Николај Санжаревски је због „непатриотских“ постова на друштвеној мрежи „Вконтакте“ унет у базу сајта „Миротворац“. Он сам је изјавио да је његова страница на овој мрежи, која је у Украјини сада забрањена, била хакована још пре четири године.
Према речима правника Виталија Наума, постоји јасна граница између незадовољства властима и позива да се почини злочин против државе.
„Из угла закона, човеку нико не може да забрани да критикује државне органе… Ако, међутим, говори да треба променити ову власт и отцепити се и да је ’у Совјетском Савезу кобасица коштала 16 копејки‘, онда то већ потпада под члан ’Јавни позиви на насилну промену или свргавање уставног поретка или освајање државне власти‘“, објашњава адвокат.