Он је у саопштењу додао да је у току истрага Комисије о том инциденту, у коме су власници стотина хиљада мобилних телефона широм Хаваја у суботу добили лажно упозорење.
„Изгледа да влада Хаваја није имала одговарајуће мере предострожности нити процедуру контроле за спречавање преноса лажног упозорења“, наводи се у саопштењу шефа Комисије Аџита Пајија.
„Лажне узбуне подривају поверење јавности у систем упозорења и на тај начин смањују њихову ефикасност у случају стварне претње“, истакао је шеф Комисије.
Гувернер Хаваја Дејвид Ајџ изјавио је да је лажна узбуна била резултат нехата једног службеника који је притиснуо погрешно дугме. Ајџ је обећао да ће од сада најмање две особе пратити слање таквих порука.
I am meeting this morning with top officials of the State Department of Defense and the Hawaii Emergency Management Agency to determine what caused this morning’s false alarm and to prevent it from happening again.
— Governor David Ige (@GovHawaii) January 13, 2018
Званичници су почели истрагу о томе како је дошло до инцидента.
Шеф хавајске агенције за хитне ситуације Верн Мијаги изјавио је да преузима одговорност за ту грешку.
У суботу је на Хавајима објављена порука да према овој америчкој држави лети балистичка ракета, људи су позвани да што пре потраже склониште и дато им је уверавање да није у питању вежба. Касније је Пацифичка команда америчких оружаних снага објавила да је овај сигнал послат грешком.