„Са жаљењем морамо да констатујемо да овакви догађаји који се спроводе на брзину и негативно утичу на функционисање проверених мултилатералних формата не доприносе нормализацији ситуације на Корејском полуострву, већ је, напротив, погоршавају“, пише у саопштењу Министарства.
Образложења учесника састанка у Ванкуверу о једностраним санкцијама против Пјонгјанга подривају значај одлука Савета безбедности УН, додаје Министарство.
„Апсолутно неприхватљиво и контрапродуктивно изгледа ’решење‘ учесника састанка ’да размисле о увођењу једностраних санкција и других дипломатских мера, које превазилазе захтеве прописане резолуцијама Савета безбедности УН‘. Такав груб покушај групе држава, чији састанак није имао мандат УН да поткопа значај одлука Савета безбедности, показује њихово потпуно непоштовање према овој важној међународној институцији, чије одлуке у целости обавезују све државе света“, истиче се у саопштењу Министарства.
Министарство сматра да је „апсолутно неприхватљива“ ситуација да 17 земаља (учесница састанка у Ванкуверу) „самовољно преузимају улогу ’помоћника‘ Савета безбедности УН и тумача његових резолуција, чиме се фактички оспорава ауторитет Савета безбедности УН као главног органа задуженог за обезбеђивање међународног мира и безбедности“.
У саопштењу се додаје и да састанак у Ванкуверу није понудио алтернативу документу Русије и Кине.
„Руско-кинеска ’мапа пута‘ за решење корејске кризе, наведена у заједничком саопштењу Министарстава спољних послова Русије и Кине 4. јула 2017. године, има за циљ обострано прихватљиво решење читавог комплекса проблема искључиво мирним политичким и дипломатским средствима путем узајамног смањења војних активности у региону, одржавање директних америчко-северенокорејских и међукорејских преговора и разматрање питања безбедности у Североисточној Азији у широком формату. Нико није предложио никакву алтернативу том документу, нити су учесници ’ванкуверских седељки‘ понудили ишта конструктивно“, наглашава се у саопштењу.
У Ванкуверу је завршен састанак представника земаља-учесница коалиције времена Корејског рата 1950-1953, на челу са Сједињеним Америчким Државама, на који нису позване Русија и Кина.
Иницијатива коју су предложиле Русија и Кина (план о „двоструком замрзавању“) подразумева три фазе: смањење војне напетости кроз одустајања Северне Кореје од нових ракетних и нуклеарних проби уз смањење обима и интензитета, а затим и обустављање војних вежби Сједињених Америчких Држава и њихових савезника у региону. Затим — покретање директних преговора између Пјонгјанга и Вашингтона, као и између Пјонгјанга и Сеула и, на крају, покретања мултилатералних преговора о стварању механизма мира и безбедности у Североисточној Азији.