Дипломатска мисија наводи да су пре неколико дана америчке власти присилиле још једну организацију која пружа услуге руским медијима да се региструје као страни агент, а у „другој земљи, која је научила такву демократију од Америке“, руским новинарима „једноставно нису дозволили да раде и протерали су их“.
„У овоме видимо неспособност Запада за фер конкуренцију на информационом пољу. Жеља да се грађанима ускрати приступ алтернативном мишљењу. Одбијање слобода које су сами прогласили“, наводи се у саопштењу Амбасаде.
Амбасада је додала и да Комитет за заштиту новинара са седиштем у Сједињеним Америчким Државама показује двоструке стандарде у вези с поштовањем права медија.
Коментаришући недавне захтеве америчких власти партнеру руске агенције Спутњик да се региструје као страни агент, Амбасада је подсетила да Комитет није дао никакву подршку овом медију.
„Нисмо чули њихове ’позиве да се одустане од примене закона о страним агентима и зауставе ове систематске сметње за слободно ширење информација‘, када су америчке власти почеле да стварају проблеме за руске медије, упркос нашим упозорењима о неизбежности реципрочних мера“, наводи се у саопштењу дипломатске мисије.
Амбасада је, такође, подсетила да Комитет није изнео никакве приговоре на прелазак у Сједињене Америчке Државе ресурса „Миротворац“ који „објављује личне податке оних које десничарски екстремисти сматрају непријатељима Украјине“, међу којима су и новинари, између осталог и из Сједињених Америчких Држава.
„Комитет је 2016. године упутио жалбу властима Украјине са позивом да ’осуди претње новинарима‘ које долазе са овог сајта. 2017. и 2018. године он ћути, као и америчке власти, јер претња медијским радницима долази са територије самих САД, где су, очигледно, створени најповољнији услови за овакве ресурсе“, истиче се у саопштењу.
„Уместо одлучних акција за прекид делатности ’Миротворца‘ видимо жељу Комитета да искористи сваки повод за критичке нападе на Русију. Последњи пример је напад на Државну думу која праведно и адекватно реагује на провокативне акције америчких власти против руских медија у САД. Овакво понашање Комитета за заштиту новинара не може се назвати другачије до демонстрација двоструких стандарда и то изазива дубоко разочарање“, закључује руска Амбасада.
Државна дума је прошле недеље усвојила нацрт закона којим се регулише активност страних медија у Русији. Законом је предвиђено да медији који су у Русији препознати као страни агенти треба да оснују руско правно лице за дистрибуцију својих производа.
Осим тога, страни агент може да буде и физичко лице, што „реципрочно одражава норме прописане америчким законом“. Заменик председника Државне думе Русије Петар Толстој изјавио је да се нацрт закона о медијима страним агентима не тиче блогера, али ако они представљају медије и финансирају се из иностранства, биће подвргнути истим мерама.
Невладина организација Комитет за заштиту новинара позвала је на одустајање од закона о медијима страним агентима који је усвојила Државна дума зато што он изједначава физичка лица са медијима.