Плива се 33 метра, што симболизује број година живота Исуса Христа. Предвиђено је да пливачи који учествују у Богојављенској трци не могу да имају мање од 18 и више од 50 година.
Најхрабрији Београђани пливали су за Часни крст, поред других места и на Ади Циганлији, а најбржи међу њима био је 21-годишњи припадник Војне академије Сава Станковић.
„За крст часни и слободу славну, а победу посвећујем својој породици“, рекао је Сава након пливања.
Он је био најбржи од 54 пливача, а министар одбране Александар Вулин, који је на данашњој манифестацији представљао Владу Србије, каже да је поносан на њега, као и на све остале који су пливали за највеће српске вредности.
Вулин је захвалио и родитељима који су довели децу, јер „ово је Србија коју треба да виде“.
Непосредно пре пливања, епископ моравички Антоније пренео је благослове патријарха Иринеја и одржао богојављенску беседу, а затим је пуштено седам голубица које симболизују седам светих тајни и које су својим летом „послале поруку мира“.
Трку за Часни крст је пливало 54 такмичара, међу којима су били припадници Војне академије, Жандармерије, СВИБОР-а.
Пливање широм Србије
Традиционално пливање за Богојављенски крст одржано је у Сремској Каменици на обали Дунава код стадиона „Фрушкогорац“, а први до крста стигао је осамнаестогодишњи Алекса Бобар из истоименог места.
Млади ватерполиста Ђорђе Милетић из Ћуприје први је допливао до Богојављенског крста на такмичењу које је одржано у Великој Морави у Ћуприји.
Јагодинци су за Часни крст пливали, по традицији, на Багрданском језеру око 15 километара северозападно од Јагодине.
Носилац Богојављенског крста за 2018. годину у Чачку је Анђелко Ковачевић, који је у пливању за Часни крст победио 2014. и 2017. године.
У Расинском округу пливало се на четири места. На Великој Морави у селу Варварин, на Расини код села Шавране и на Западној Морави у Трстенику и крај Беле Воде, где се окупило рекордних 125 пливача.
На Западној Морави у Трстенику победник је по трећи пут био Марко Милићевић из Трстеника.
У Нишу је први до крста допливао Никола Ђорђевић. Традиционално пливање за Богојављенски Часни крст и ове године организовано је на отвореним базенима Спортског центра „Чаир“.
Традиционално, у базену су се нашли и представници Војске Србије, Министарства унутрашњих послова Полицијске управе у Нишу и Жандармерије.
На Власинском језеру други пут се пливало за Богојављенски крст, код видиковца Хаџи Замфир, а најбржи је био 27-годишњи Никола Величковић из села Сувојница.
Пријавило се 29 учесника, међу којима су и чланови удружења Балканска козачка војска Руске Федерације, одред југ у Србији, и чланови витешке СВЕБОР дружине „Змајева грива“ из Ниша.
За часни крст пливало се на 1.200 метара надморске висине, а снега на Власинској висоравни има око 15 центиметара.