„Све ове изјаве имају један једини циљ: дајте новац да бисмо могли да наставимо добро да једемо, слатко спавамо и развијамо наше каријере, предузећа војно-индустријског комплекса под изговором „ужасне руске претње". А Русија неће напасти још много година“, изјавио је Мураховски за Спутњик.
Према његовим речима, неке земље-чланице НАТО-а и западне државе „пате од својих традиционалних дубоких страхова“.
„Једни традиционално траже подморнице у својим територијалним водама, други традиционално изјављују да ће Русија обавезно деловати кроз Сувалски коридор, а у балтичким државама традиционално говоре да ће их Русија сутра освојити, те након вежби ’Запад 2013‘, те након вежби ’Запад 2017‘ и тако даље“, истакао је стручњак.
Са своје стране, члан Одбора за међународне послове Државне думе Русије Сергеј Железњак сматра да су Картерове изјаве груба провокација и претња безбедности Русије.
„Начелник Генералштаба Оружаних снага Велике Британије, генерал Николас Картер, не само што застрашује светску јавност измишљеном руском претњом, већ заправо објављује програм јачања и проширивања НАТО-а све ближе руској граници. Такве изјаве високог војног званичника могу се сматрати грубом провокацијом и претњом за безбедност наше земље“, саопштио је Железњак.
Руски посланик наглашава да НАТО појачава притисак на Русију и наставља да активно проширује Алијансу на исток, оправдавајући повећање војних буџета непостојећом руском претњом.
„Треба подсетити генерале НАТО-а да ужасно звецкање оружјем на граници са Русијом не може да примора нашу земљу да промени своје принципе на спољној сцени и да се одрекне националних интереса и суверенитета земље“, закључио је Железњак.
Раније је начелник Генералштаба британских оружаних снага, генерал Николас Картер, изјавио да сматра да би Русија могла брзо да покрене „непријатељске акције“ и to на такав начин који нико не очекује. Картер је навео да би могуће „непријатељске акције“ Русије могле бити усмерене на безбедносну инфраструктуру Европе, као и подривање поверења НАТО-у.
Министар одбране Русије Сергеј Шојгу раније је саопштио да су се формације НАТО-а код границе Русије за 10 година повећале три пута, а на западној граници — осам пута. Русија је више пута саопштила да ће адекватно реаговати на повећање војне инфраструктуре НАТО-а.