Он је С-400 назвао јединственим системом са тактичким и техничким карактеристикама непревазиђеним у свету и додао да то потврђује и недавно склопљени уговор о испоруци ових противракетних система Турској, једној од чланица НАТО-а.
Министар Шојгу је нагласио да „данас ниједан од састанака нити преговори Русије са страним колегама не пролазе без разматрања питања добијања руског оружја“.
Он је истакао да тренутно два система „Тријумф“ свакодневно дежурају у Сирији.
Према речима министра одбране, Русија је спремна да подели искуство примене своје технике и оружја у овој земљи.
„Пре свега су то наша борбена авијација, техника и оружје копнених снага, снаге за специјалне операције и на посебном месту — руски системи за противваздушну одбрану. Не ради се само о системима као што је ’Панцир‘, који су коришћени у Сирији, већ и о лансирним противракетним системима С-300 и С-400“, рекао је Шојгу.
Раније је лист „Тајмс ов Индија“, позивајући се на војне изворе, јавио да Русија и Индија завршавају преговоре о испоруци пет дивизиона С-400. Износ трансакције, како наводи лист, биће око 390 милијарди рупија (око 5,5 милијарди долара).
Крајем децембра, Москва и Анкара потписале су уговор о кредиту за куповину две батерије С-400. Осим тога, стране су се договориле о технолошкој сарадњи за развој производње противракетних система у Турској.
Противракетни систем С-400 „Тријумф“ намењен је за гађање свих савремених средстава ваздушног напада средњег и дугог домета, укључујући и стратешке бомбардере, тактичке балистичке и крстареће ракете и хиперсоничне циљеве, а може се примењивати и против копнених објеката. Домет његовог дејства достиже 400 километара, а систем може да уништи циљеве на висини до 30 километара.