Наиме, ова информација објављена је на веб-сајту агенције Министарства одбране САД одговорне за развој нових технологија за потребе америчке војске, познатије као ДАРПА. Међутим никакви детаљи нису изнети о томе.
Да је уз помоћ биљака могуће открити каква се руда крије испод површине земље говорило се још у првом веку нове ере – тако су наши преци могли да закључе да се испод богатог рода кукуруза крије злато, да папрат веома воли магнезијум, али и да црвенкасто-смеђа боје растиња указује на то да се испод њих највероватније крије бакар.
Међутим када се та теорија пренесе у поље „шпијунаже“ и потенцијалног коришћења биљака као биолошко оружје, војни стручњаци су скептични и тврде да у овом случају није реч о којекаквом реалном пројекту, већ да се ради о пробним истраживањима и „опипавању терена“.
Генерални директор Руског института фито-генетских ресурса Никола Дзјубенко каже да је врло тешко у лабораторијским условима моделирати биљке које би потом могле да расту на конкретном земљишту. Како каже, на нашој планети не постоје универзалне биљке које могу да расту апсолутно свуда и да оне уједно нешто и сигнализирају.
Условно говорећи, указује он, може се рећи да би одређене биљке могле да представљају опасност, али треба имати у виду да постоји разлика између једногодишњих и вишегодишњих биљака, а на великим територијама, као што је рецимо Русија, потенцијалном непријатељу би било тешко изводљиво изнова и изнова да сади једногодишњу биљку.
Сличног мишљења је и стручњак из Института органске хемије Руске академије наука који није желео да му се објави име и који сматра да овај пројекат не представља никакву опасност по Русију.
„Ко би те биљке садио и како? Шпијуни? А онда, не можете по територији читаве земље посејати семе. А ако је пак реч о дрвету, њему треба и те како много времена да порасте, што значи да оно што је то дрво требало да сазна, можда након тог времена и не буде било више актуелно“, објашњава он.
И остали саговорници Спутњика тврде да је овај пројекат прилично нејасан, баш као што је био случај и са недавном вешћу о томе да Пентагон прикупља биолошки материјал руских грађана.
Међутим, ма колико нејасни ти пројекти били, футуролог и члан Асоцијације футуролога Русије Александар Кононов каже да управо генетски експерименти, који се данас све више спроводе широм света, представљају потенцијално најопасније оружје које би ускоро могло да угледа светлост дана.
„Било како било, неопходно је пратити ове пројекте и тачно знати до чега ово може довести. Оно што је извесно јесте да Русија такође мора да развија нове технологије и генетски инжењеринг како не би заостајала за другима“, упозорио је он.
Кононов додаје и да би овај пројекат Американаца могао да буде и замајац да се поново јавно каже да је неопходно заиста много новца уложити у озбиљна истраживања када је реч о генетици.
Када је реч о томе да се одређене биљке модификују и претворе у биолошко оружје, треба имати у виду оно чему су нас учили још док смо седели у школским клупама – да се целокупна информација новонасталог организма ствара у ембриону, али и да то стање, за разлику од људи или животиња, код биљака траје заувек.
Управо у томе и лежи тајна флексибилности флоре, с обзиром да свака биљка може да промени своја својства и да постане отровна, а да је претходно била лековита. Стога, уколико научници успеју да модификују биљке, тако да зауставе процес „развоја ембриона“, онда постоји могућност да добијемо сасвим ново оружје.
Самим тим, путем испоруке „модификованих“ намирница одређеној земљи, попут пшенице, пиринча и других производа, могуће је читаву нацију дегенерисати – у том рату вам неће бити потребни ни тенкови ни ракете, све ће се решавати најобичнијом ботаником и трговином.