Између осталог, америчка влада тврди да „Кина заузима доминантну позицију у производњи и управљању мрежном инфраструктуром“ и да би „напуштање изградње овакве мреже довело до сталног заостајања за Кином у информационом простору“. Наводи се и да „овакви напори (стварање мреже 5Г) могу помоћи државама у развоју да се боре против неоколонијалог понашања Кине“.
Пројекат предвиђа стварање централизоване мреже 5Г током три године. Разматрају се две варијанте реализације — стварање такве мреже напорима Владе САД или препуштање америчким мобилним оператерима да то ураде. Прва варијанта се америчком политичком врху више допада, али је друга варијанта „мањи финансијски потрес“.
Према мишљењу америчког руководства, стварање такве мреже је потребно како би се обезбедило коришћење напредних технологија попут самовозећих аутомобила или виртуелне реалности и како би се омогућила борба против кинеске претње у економској и сајбер сфери. У документима се овај пројекат упоређује са изградњом мреже ауто-путева за време председника Двајта Ајзенхауера у другој половени 20. века.