Програм ће трајати три године, а вредан је седам милиона долара.
Амбасадорка Сједињених Америчких Држава у БиХ Морин Кормак је са представљања Програма у Сарајеву поручила да су слободни медији темељ демократије, а у целом региону су, како је навела, медији под „притиском разних извора“.
Због тога је програм и осмишљен као регионални, а усмерен је на подршку независним медијима, рекла је Кормакова и прецизирала да је помоћ усмерена на „истраживачко новинарство“ и медије.
„Желимо да помогнемо истраживачком новинарству, јер је њихова улога у друштву посебна, јер извештавају о ономе што корумпирани грађани раде“, навела је.
Нагласила је да је циљ помоћи медијима да користе нове технологије, да улазе у партнерства за рекламирање и оглашавање и да раде на развоју садржаја који емитују.
Председник Управног одбора Савета за штампу у БиХ и директор магазина „Старт БиХ“ Дарио Новалић изразио је задовољство што је УСАИД у два месеца покренуо два програма, један за БиХ, а други регионални.
„Дуго су нас пустили да се развијамо сами. Медијима то није био проблем, али економији и политици је то била прилика — неки медији су пропали, неки су се морали припојити, јавно или тајно, политичким странкама“, рекао је Новалић.
Сигуран је, каже, да ће у наредним годинама, уз помоћ међународне заједнице, медији успети да се развију.
Директор и један од оснивача црногорских „Вијести“ Жељко Ивановић УСАИД-ов Програм за помоћ медијима на Балкану сматра значајним, с обзиром на ситуацију која влада на тржишту у региону и на значај дигиталних медија.
Реч је о трогодишњем Програму који ће УСАИД применити у пет земаља Балкана.
Програм је вредан седам милиона долара, кроз америчке организације ФХИ 360 и Интерњуз.
Програм ће, наводи се, омогућити да медији који је добију у БиХ, Косову, Македонији, Црној Гори и Србији постану конкурентнији на локалном и регионалном тржишту, те да ојачају одрживост независног медијског сектора широм региона.
Програм ће то омогућавати тиме што ће медијским кућама и партнерима осигурати значајније и стабилније ресурсе, како би постали одрживи, ангажовали ширу публику, проширили свој домет у региону и подстакли јача партнерства с циљем унапређења решења о питању заједничких изазова, посебно у дигиталном простору, саопштено је из УСАИД-а.