„Текст доктрине скида сваку одговорност с руководства Сједињених Држава за било каква дејства, јер су у том документу дате превелике могућности за произвољну интерпретацију догађаја на међународној позорници и ситуација у унутрашњим пословима суверених земаља“, изјавио је Бондарев.
Према његовим речима, у доктрини Американци „нигде нису представили прецизна објашњења сопствених критеријума о претњи или ванредним околностима“.
„Истина, не мислим да је политичко руководство ове сада разједињене земље неразумно да бучне изјаве преноси у дело“, рекао је Бондарев.
Према његовим речима, у новој доктрини, за разлику од претходних, Вашингтон је кориговао тактику, па „намере оглашава смелије, али тражи за њих добре разлоге“.
„Шта значи, на пример, допустивост превентивног нуклеарног напада? А нуклеарни одговор на масовну ненуклеарну претњу, примену оружја за масовно уништење у ванредним околностима? Превише недефинисано да би се такви појмови разматрали“, изјавио је Бондарев.
Он сматра да није случајно то што је акценат доктрине на томе да САД ни према Русији, ни према Кини не намеравају да се односе као према противницима.
„Наравно, у отворени сукоб с две водеће светске државе Американци неће ући. Није искључено да САД наставе експанзију на територије малих држава богатих сировинама како би зарадиле на извозу оружја, контроли нафтних квота, коришћењу људског капитала за своје интересе“, сматра сенатор.
Према његовим речима, нуклеарна доктрина САД показује „ко је истински агресор светских размера“.