„Дојче веле“ наводи да је Теодоракис у последње време на мети критика због изјава које су оцењене као антисемитске, а коментатори у Грчкој се чуде и његовом учешћу на „патриотском“ скупу.
„Свеже је сећање на Југославију, наша земља ће бити следећа жртва“, рекао је Теодоракис о питању Македоније.
„Дојче веле“ наводи се да су ове демонстрације против компромиса у вези са именом Македоније, наставак протеста на ту тему, као и да су због имена северног суседа већ падале владе, а и сада је протест вентил за нагомилано незадовољство.
Подсећа се да је на највећим демонстрацијама у послератној историји Грчке више од милион људи у фебруару 1992. изашло на улице Солуна да протестује против компромиса у спору у вези са именом са тада младом самосталном Македонијом. То је изазвало кризу Владе у Атини и конзервативни премијер Константин Мицотакис отпустио је тврдолинијаша Антониса Самараса са места шефа дипломатије, али је и сам морао да поднесе оставку.
Наводи се да је следећи премијер Андреас Папандреу био још тврђи и чак је Македонији увео трговински ембарго. Деценијама је као званична политика остајао захтев Грчке да „Република Македонија“ не може да се зове тако јер назив тобоже сигнализира претензију на грчку географску област.
ДВ наводи да данас, у време Владе Алексиса Ципраса, као да је прихваћено да Македонија има право на назив у којем се та реч помиње. Након исцрпних преговора под покровитељством УН сазнало се да Влада у Атини прихвата могуће компромисно име „Горња Македонија“.
Наводи се да могућност компромиса поново изводи незадовољне Грке на улице и да сутрашње демонстрације долазе након масовног протеста у Солуну крајем јануара. Организатор је Иницијатива „Македонских удружења“, која баштине традицију грчке Македоније.
„То је патриотско окупљање. Име Македонија не долази у обзир“, рекла је представница удружења Георгија Битаку.
Политиколог Левтерис Кусулис каже за „Дојче веле“ да се „неки у овој земљи (Грчкој) осећају повезани са историјом на чудновато заостао начин“.
„Остају заробљени у прошлости и не разумеју да се свет даље развија“, оцењује Кусулис.
„Дојче веле“ наводи да су се на рубу демонстрација у јануару појавили и представници нацистичке партије „Златне зоре“, као и да је на питање репортера организаторка Битаку рекла да су на демонстрацијама добродошли сви који желе да „бране“ своју домовину.