Заправо, актуелна доминантна теза каже да пилоти НАТО-а увек делују на сигуран и професионалан начин, док су руски пилоти лоши, превише ризикују и праве шоу на небу. Руско Министарство одбране изгледа прилично изнервирано оптужбама, а то је довело до питања и да ли су НАТО пилоти спремни за обављање дужности, с обзиром на нападе панике коју су очигледно изазвали летови руских колега.
Ево неколико најновијих примера блиских сусрета у међународном ваздушном простору.
Дана 29. јануара руски Су-27 пресрео је ваздухоплов америчке морнарице ЕП-3 „арис“ изнад Црног мора. Пентагон је саопштио да је руски авион пришао преблизу америчком.
MT @USNavyEurope: Additional video of Russian Sukhoi Su-27's unsafe intercept of @USNavy EP-3E Aries II, as the EP-3 was flying in international airspace over #BlackSea on Jan. 29. Video compilation. pic.twitter.com/O3ez9Mcfip
— U.S. Navy (@USNavy) 31. јануар 2018.
А ево још једног видео-снимка који долази директно из РАФ Балтичке патролне мисије. За разлику од тих снимака америчке морнарице, ово више иде у смеру филма „Топ ган“, што је само могло да насмеје појединце у Москви.
Great link to previously unreleased @48FighterWing #F15C intercept imagery during Baltic Air Policing #AlliedStrong @US_EUCOM @USEmbVilnius https://t.co/JvHrIusddh
— USAFE-AFAFRICA (@HQUSAFEPA) 05. јануар 2018.
Још један блиски сусрет над Балтиком који се десио у јуну 2017. вероватно је био мање забаван за руску војску. На крају крајева, у авиону који је пресрео Ф-16 био је министар одбране Сергеј Шојгу. Пратња која се састојала од авиона Су-27 отерала је авионе НАТО-а демонстрирајући арсенал ракета „под стомаком“.
Сасвим сигурно не морате бити одговорни за одбрану Русије да бисте имали верну сенку у виду авиона ратног ваздухопловства неке западне земље. Руска делегација која је летела у посету Перуу може то да потврди, пошто је њихов цивилни авион пресрео пар летелица Ф/А-18 у новембру 2016. године.