Шеф УН навео је да је убиство једног од лидера Срба са севера изазвало „шок и бес“ на Косову и ширем региону и да су „брзо откривање одговорних и њихово привођење правди кључни фактори за одржање моментума ка трајном миру“.
„Поздрављам уздржаност политичких лидера после овог кукавичког злочина, као у одлучност Београда и Приштине да сарађују и спрече распиривање политичких тензија“, навео је Гутереш.
У претходна три месеца на Косову је видљиво назадовање у кључним областима, навео је Гутереш у новом извештају који ће се 7. фебруара наћи пред амбасадорима Савета безбедности УН.
„Недавни покушаји одређених посланика да укину закон о Специјалном суду и подрију кредибилитет те институције су дубоко разочаравајући. Позивам политичке лидере на Косову да покажу пуну приврженост правди и владавини закона“, навео је Гутереш у извештају у који је интернет портал Радио-телевизије Србије имао увид.
Гутерешове критике односе се на три неуспешна покушаја 43 посланика косовског парламента да, уз подршку председника Хашима Тачија, премијера Рамуша Харадинаја и председника скупштине Кадрија Весељија, оборе закон о Специјалном суду, који ће под окриљем Европске уније судити припадницима бивше Ослободилачке војске Косова.
Прве оптужнице овог суда очекују се средином фебруара, а приштински медији спекулишу да би иза решетака први могли да се нађу брат косовског премијера Даут Харадинај и један од оснивача ОВК Азем Суља.
„Формирање Специјалног суда и Тужилаштва је кључни корак којим Косово треба да покаже искрену жељу да подржи владавину права“, навео је Гутереш.
Шеф Уједињених нација упозорио је, после дуго времена, на спорост процеса повратка прогнаних, наводећи да се током 2017. године на Косово вратило свега 498 особа — најмање од 2000. године, од када о овом проблему извештавају амбасадори Савета безбедности.
Он је навео и демаркацију са Црном Гором као једну од области у којима је Косово назадовало.
Седница Савета безбедности о Косову заказана је за 7. фебруар.
Извор: Танјуг