„Не познајемо људе у Спортском арбитражном суду, али сматрам да би требало да будемо захвални што су, упркос јаким притисцима, скупили храброст да се у доношењу одлуке руководе објективним подацима и принципима олимпијског покрета“, истакла је Матвијенкова.
Матвијенкова је додала да су ВАДА и МОК комерцијализовали међународни спорт и олимпијски покрет, и Русија ће о овом проблему расправљати на међупарламентарном нивоу.
Према њеном мишљењу, такви потези су у супротности са Олимпијском повељом.
Матвијенкова је истакла да се не слаже са мишљењем директора Међународног олимпијског комитета Томаса Баха о реформи ЦАС-а. Према њеним речима, реформа је потребна самом МОК-у и Светској антидопинг агенцији (ВАДА).
„Наравно, може да се разматра реформисање ЦАС-а, посебно након што та одлука није задовољила МОК“, рекла је Матвијенкова коментаришући Бахову изјаву да је потребно да се Спортски арбитражни суд у Лозани реформише.
„Али, онда је савршено нормално размислити и о реформи ВАДА, па и самог Међународног олимпијског комитета, посебно због пропуста да делује у оквиру демократских процедура“, уверена је Матвијенкова.
„На крају крајева, то је јасан знак деградације основног смисла олимпијског покрета и олимпијског духа тих међународних организација“, нагласила је она.
Раније је ЦАС задовољио жалбу 28 руских спортиста на одлуку МОК-а о њиховој доживотној суспензији са Олимпијских игара и анулирању резултата са Игара у Сочију. Са ових спортиста су скинуте санкције, а њихови резултати на ЗОИ 2014. враћени.