Србија је том документу препозната као лидер, због чега ће наставити још брже да спроводи критеријуме и реформе, а регионална сарадња и даље ће бити наш приоритет, поручила је премијерка.
„Важна порука која је данас послата јесте да се признају индивидуални резултати. Србија данас треба да буде задовољна. Поносни смо и срећни јер је Србија препозната као лидер. Ми смо напорно радили за то и зато ћемо морати да радимо још много напредније у недељама, месецима и годинама пред нама“, рекла је премијерка на конференцији за новинаре у Влади Србије.
Како је рекла, треба „сваки дан да радимо да заслужимо да будемо члан европске породице народа, члан који ће ЕУ моћи да допринесе и да је додатно јача“.
Према њеним речима, документ сугерише веће присуство ЕУ у виду нових и позитивних иницијатива.
У стратегији се јасно види да ће ЕУ покренути шест секторских иницијатива чији је циљ јачање сарадње, додатног финансирања и техничке подршке од стране ЕУ.
„Јачање владавине праве, ангажовање у сектору безбедности и миграција, подршка социјално економском развоју, повећање инфраструктурне повезаности, дигитална агенда и подршка помирењу и добросуседским односима“, рекла је Брнабићева.
Према њеним речима, сарадња у региону остаће један од приоритета и Србија ће наставити да показује колико је томе искрено посвећена.
„Подржаћемо, били смо у томе јасни и у прошлости, и наставићемо да подржавамо Албанију и Македонију да што пре отворе преговоре и бићемо на располагању да пружимо подршку свакоме коме то буде било потребно у европској перспективи“, рекла је она.
Без повезивања региона нема стабилности.
„То често може да буде велик изазов, али ће Србија томе остати дубоко посвећена. Радићемо и даље на подршци свима. Знамо које су наше обавезе у будућности, на чему треба додатно да радимо“, поручила је она.
Како каже, порука грађанима Србије јесте да ће Влада наставити још брже да испуњава све критеријуме и спроводи реформе.
„Посебно бих нагласила да је стратегија, која даје могућност проширења и шансу за улазак до 2025. године, у сржи препознала проширење као механизам даљег јачања и стабилности ЕУ“, каже Брнабићева.
Дошли смо до тога да је и Балкан важан за ЕУ.
„И зато ми треба да дајемо увек и стално, поново, сигнал да су нама европске вредности важне, да разумемо пружену руку и да ћемо радити на томе да кад постанемо члан, а надамо се 2025. године, да ћемо бити чланица која ће доприноси стабилности и снази европске породице народа“, рекла је она, наводећи да су посете комесара Јоханеса Хана и председника ЕК Жана Клода Јункера које предстоје, као и она председника ЕП Антонија Тајанија, изузетно важне.
„Те три посете Србији дају јасан и недвосмислен сигнал да смо на правом путу. Важна је регионална сарадња“, рекла је Брнабићева, додајући да Влада Србије сада има још већу одговорност да реформе иду још брже.