„Познато нам је да је у западним медијима планирано спиновање о псеудоистрази на тему ’руског трага’ у хакерским нападима на информационе ресурсе повезане с одржавањем Зимских олимпијских игара у Републици Кореји“, наведено је у саопштењу.
Против Русије се спрема нова провокација, одређене снаге поново покушавају да искористе алгоритам „руске претње“ олимпијском покрету, наведено је у саопштењу.
„Стиче се утисак да се за ово време у многим државама усталила навика да се сви унутрашњи политички проблеми објашњавају измишљеним сајбер-интервенцијама Русије. Ипак, сада је настала нова етапа у информационом рату. Овога пута неоснованим нападима против нас желе да придају још масовнији карактер: Русију планирају да оптуже за напад на идеале олимпијског покрета“, упозорило је Министарство.
Нова провокација, како је наведено, има познати сценарио.
„Према истој схеми Русију су оптуживали за ’режирани’ напад на своје миротворце у Јужној Осетији на дан отварања Олимпијских игара у Пекингу 2008. године. Последња истрага је показала да је напад извршила Грузија. Очигледно је да током протеклих година ништа ново није измишљено“, наведено је у саопштењу.
Министарство је нагласило, да ни овога пута свет неће добити никакве доказе за овакве тврдње.
„У ову антируску кампању могу да буду увучени не само ангажовани медији (’Вашингтон пост’, ’Базфид’ и други), него и ИТ компаније које су одавно блиско повезане са ЦИА и Агенцијом за националну безбедност САД“, навело је Министарство.
Антируски информациони талас могао би да погоди његове творце
„Било какве оптужбе на рачун Русије када је реч о угрожавању међународне информационе безбедности изгледају још апсурдније ако се има у виду то да управо наша земља већ више од 20 година иступа на међународној сцени са читавим низом конкретних предлога који би реално ојачали међународну информациону безбедност и помогли свету да изађе на крај с опасностима у дигиталној сфери“, наведено је у саопштењу.
Измишљењу „руску претњу“ у сајбер-простору намећу земље које саме повећавају свој војни сајбер-потенцијал, нелегално шпијунирају и нарушавају људска права, нагласило је Министарство.
„Они заборављају да антируски информациони талас може да удари по сопственим творцима, тако што ће активирати међународне терористичке и злочиначке групације“, наведено је у саопштењу.
У саопштењу се, такође, истиче да ће Русија и Јужна Кореја на пролеће одржати консултације експерата о информационој безбедности.
„Русија и Република Кореја имају веома блиску и конструктивну сарадњу у сфери заштите информационе безбедности. Редовно се одржавају међуресорне консултације експерата на ову тему“, наглашено је у саопштењу.
Наведено је, такође, да Москва и Сеул „активно сарађују у Уједињеним нацијама, укључујући израду правила понашања држава у информационом простору“.