а
„Услед успешних дејстава Оружаних снага Сиријске Арапске Републике, уз подршку Ваздушно-космичких снага Русије, терористи ДАЕШ-а су остали без приступа животно важним извориштима угљоводоника, као и каналима за њихов транспорт и продају. Према подацима које имамо, крајем 2017. године терористичка организација добијала је највише два милиона долара месечно од незаконите трговине нафтом и гасом, док је заједнички приход ДАЕШ-а у блискоисточном региону пао на три милиона долара“, рекао је дипломата на седници Савета безбедности Уједињених нација.
Поређења ради, према проценама Уједињених нација, током 2016. године ДАЕШ је од продаје нафте зарадио 260 милиона долара.
Руски дипломата је изјавио да је у новим условима ДАЕШ посвећен трагању за новим изворима прихода.
„Савладавају вештине коришћења савремених технологија. На пример, у једној од земаља које се граниче са Сиријом, присталице терориста тргују средствима украденим од обичних грађана преко лажних интернет-продавница. Борци ’калифата’ не зазиру ни од зараде преко онлајн-казина“, навео је Небензја.
Према речима дипломате, криминални приходи ДАЕШ-а „све чешће лежу на рачуне сасвим солидних банкарских структура земаља Персијског залива, Европе, Блиског истока и Централне Азије“.
Он је додао да је Русија недавно доставила детаљне информације о томе Групи за израду финансијских мера за борбу против прања новца.
Небензја је, такође, скренуо пажњу на покушаје ДАЕШ-а да инвестира у легитимни бизнис у иностранству.
оПрема његовим речима, „поједине западне компаније не зазиру од пословања с терористима“.
„Сматрамо да такве приче треба пажљиво да испитају власти одређених земаља“, навео је дипломата.