Ксенија Собчак је већ разговарала са америчким новинарима, експертима и политичарима, а у плану су и састанци са представницима Беле куће и Молитвени доручак са Доналдом Трампом. Међутим, мало ко верује да ће Собчакова на том догађају успети да са Трампом прозбори коју реч.
Америчко мешање у руске изборе
Посету Собчакове Вашингтону, Анатолиј Петренко, професор Академије за социјални менаџмент, тумачи као директно мешање САД у изборну кампању у Русији.
„Веома је чудно што предизборни штаб шаље свог кандидата у САД, а то је истовремено и кршење закона о изборима, јер се на то гледа као на директно мешање САД у изборну кампању у Русији. Питање је ко плаћа све те догађаје на којима Ксенија тамо учествује — да ли ће то бити плаћено из њеног буџета за изборе или не? Мене то јако интересује. И, уопште, ко плаћа то путовање? Пошто је она у Америку отишла у оквиру предизборне кампање, сви трошкови морају бити плаћени из тог буџета, а ја у то веома сумњам. То је прво питање. Колико схватам, она тамо не иде само да наступа, иако она то воли, него и да се консултује по низу питања у вези са њеном изборном кампањом, ситуацијом у Русији, итд. Стога, то је друга линија мешања у нашу изборну кампању. Све то што она тамо ради и наговештаји да ће се срести са Трампом, у ситуацији када Вашингтон има лоше односе са руским властима, показује и наклоност америчких политичара према опонентима Кремља. А то је такође елемент мешања САД у изборну кампању у Русији“, каже за Спутњик Петренко.
Ипак, неки руски аналитичари сматрају да америчка елита посету Собчакове не схвата озбиљно, јер је исход председничких избора у Русији добро познат.
Долазак Собчакове у САД, сматрају политиколози, показује Американцима да у Русији постоји опозиција, па је због тога могу доживети као „алтернативу Путиновом режиму“, закључују аналитичари.
Не требају јој Трампови савети
Ова контроверзна представница руског шоу бизниса у Центру за стратешка и међународна истраживања и у Националном прес-клубу у Вашингтону говорила је о односима Русије и САД, НАТО-у, руској опозицији и властима, предстојећим изборима и својим плановима.
Ксенија Собчак је оценила да су односи две земље гори него у време Хладног рата, али да би она могла да постане први „мост“ између Русије и САД.
Говорећи о разлозима своје посете САД, она је изјавила да „не ради за Америку“, већ за „добробит своје земље“, а такође је нагласила и да Америка за њу „није непријатељ“.
Она је изјавила да НАТО није претња Русији и истовремено је изнела став да би Русија требало да ступи у НАТО-а, као и да се обједини са ЕУ, пошто је „део тог европског система“.
Нагласила је да западне санкције не могу да униште руску економију, али је изненадила својом изјавом о статусу Крима за кога је раније говорила да би га требало вратити Украјини.
Признала је да већина становника Русије и Крима подржава повратак полуострва у састав Русије, али да би референдум, који би био организован у обе земље, требало да реши да ли ће Крим бити део Русије или Украјине.
Собчакова је рекла да у овом тренутку у руској опозицији нема јединства, а позиве на бојкот избора назвала је „апсурдним“. Путинову власт, како је навела, легитимном чине милиони људи који за њега гласају.
На питање о циљевима свог учествовања на председничким изборима у Русији, она је рекла да жели да буде „глас младих Руса“. У случају победе, Русију би претворила у парламентарну републику. Према њеним речима, после избора намерава да створи сопствену партију како би се кандидовала за Државну думу 2021. године.
Собчакова је такође рекла да јој нису потребни савети америчког председника Доналда Трампа, већ да би она њему могла да дâ савет. У Москви се сада шале да би Собчакова и Трамп могли да размене савете као „шоумен са шоуменом“.
Собчакова је позвала америчке медије да је не упоређују са „гламурозном звездом“, певачицом и моделом Парис Хилтон, пошто је она у Русији „политичка фигура“, која већ више од 10 година ради и као политички новинар и пише о важним сферама живота у Русији.
Подсетимо, Ксенија Собчак је ћерка Анатолија Собчака, некадашњег градоначелника Санкт Петербурга и бившег Путиновог пријатеља и шефа, али и критичар Кремља.
Она каже да је у председничку трку ушла како би привукла пажњу јавности на најактуелнија питања и како би промовисала либералне вредности. Међутим, анкете показују да Собчакова нема шансе за победу, док, са друге стране, Путина у Русији подржава 80 одсто грађана.