Раније је саопштено да Министарство, узимајући у обзир савремене погледе на вођење рата, предлаже да се одустане од праксе масовне евакуације становништва у рату.
Спасиоци сматрају да евакуацију треба спровести само из опасних зона утицаја секундарних штетних фактора — радиоактивног и хемијског загађења, катастрофалних поплава, пожара и тако даље.
У савременом рату, главни објекти утицаја биће контролни пунктови, информациони центри, критички важни објекти, као и објекти за животну подршку становништву, сматрају спасиоци.
„Предвиђање ситуације врши се према највероватнијем сценарију војног сукоба са употребом конвенционалних савремених средстава уништавања и дејстава диверзионих и извиђачких јединица“, наводи се у одељку „Могуће размере и природа последица након напада непријатеља“ научно-методолошког рада Министарства за ванредне ситуације Русије.
Према процени стручњака Министарства, највероватније опасности за становништво можда нису штетни фактори нуклеарног оружја (ваздушни ударни талас и радиоактивно загађивање), већ последице техногених хаварија које се јављају приликом локализованог уништавања високо прецизним оружјем потенцијално опасних и критички важних објеката.
Ово се, пре свега, односи на хемијско и радиоактивно загађење, као и на пожаре и катастрофалне поплаве.
Осим тога, аутори истраживања сматрају да је употреба оружја за масовно уништење, укључујући и нуклеарно оружје, у сукобу са Русијом мало вероватна.
„Приликом предвиђања ситуације као полазне тачке, узима се да потенцијални непријатељ не наноси циљане нападе за уништавање цивилног становништва Русије“, истиче се у документу.