Фого истовремено наводи да је „Војска Србије веома професионална“ и да ће Алијанси „можда моћи да пружи обуку и мисије подршке у Авганистану“. Адмирал НАТО-А сматра да је војна неутралност дугорочно одржива за Србију.
„Наравно, Црна Гора постала је члан на прошлогодишњем самиту. Македонија је у програму Партнерство за мир, а и пријавила се за чланство у НАТО-У. И надам се да ће постати члан. Постоје земље попут Босне и Грузије, које желе да постану чланице, а има и других партнера, као што су Србија, Шведска и Финска, које би сад радије да остану партнери, да не наставе према пуном чланству у НАТО-у“, рекао је Фого за Н1. Он је оценио да је „то у реду“.
„Радимо много ствари, управо сам уговорио неколико вежби и неколико заједничких напора са Србијом, јер она је добар, стабилан и професионалан партнер НАТО-а. Постоје и друге ствари које можемо да радимо. Потребна нам је помоћ за одлучну подршку у Авганистану, а Војска Србије веома је професионална и можда ће моћи да пружи обуку и мисије подршке. Али то је политичко питање за вашу Владу, за вашег председника, премијерку и министра одбране“, навео је Фого.
Према његовим речима, Србија је суверена држава и има свако право да изабере своје билатералне пријатеље и савезнике, као и мултилатералне пријатеље и саветнике, као и да учествује на начин који Влада и председник сматрају одговарајућим.
„Засад је то добро функционисало. Србија је војно неутрална. Међутим, пружила је сјајну подршку у партнерству са НАТО-ом и има савезнике и пријатеље који нису нужно и пријатељи НАТО-а. Наравно, Србија има односе с Русијом. Ту сад постоји напетост као резултат нелегалног припајања Украјине. Раније смо разговарали о томе. Али Србија се веома пажљиво креће танком линијом у дипломатији са Западом и с Истоком, а и с Кином. Мислим да је то похвално за Србију, да може да има пријатеље на обе стране. То добро функционише, па ми не смета“, оценио је командант НАТО-а.