Рамуш Харадинај отворио је душу бечком листу поводом десетогодишњице једностраног проглашења независног Косова од Србије, признајући да су Европској унији и Америци „понестали енергија и ентузијазам“ када је реч о Косову. Харадинај се пожалио и да пет држава ЕУ и даље не признаје Косово, као и да нема споразума са Србијом, што, како је рекао, „не чини живот лакшим“, и позвао ЕУ да пронађе начин да натера пет чланица да „не блокирају даље европску перспективу Косова“ и да признају независност.
Да ли унутар ЕУ постоји „механизам“ који би унија могла да примени да приволи пет држава чланица да „попусте“ у вези са Косовом и да га признају?
Политички аналитичар Бранко Радун за Спутњик каже да би то могло да се деси само ако би такав притисак на Европску унију учинила Америка.
„Унутар саме ЕУ нема механизма, нити политичке воље који би могли да натерају неку државу да учини нешто мимо њене воље. Постоји политички притисак, али озбиљно сумњам да би било која држава унутар ЕУ угрозила међусобне односе због Косова“, каже Радун.
Он подсећа да се расположење унутар ЕУ по питању Косова најбоље видело када је недавно — „повукла ручну“, па у том контексту додаје „да не може да замисли да би се једна, на пример Немачка, коју бије глас да је „главни полицајац“ унутар ЕУ, сукобила са Шпанијом због Косова.“
„У ЕУ нема баш неког великог расположења кад је реч о Косову, јер је и само признање Косова које су њене чланице учиниле својевремено било ’изнуђено‘ од Америке. Сада и Америка нема баш неки велики интереса да се бави Косовом, па су ствари утолико данас и другачије“, објашњава Радун.
С друге стране, он не спори да постоје одређене тенденције неких држава Европе које би волеле да затворе косовско поглавље, али како каже, то никако неће бити урађено на штету односа унутар Уније.
„Свака врста притиска ако би се и појавила унутар ЕУ од стране чланица које су признале Косово према онима које нису, у неку руку би угрозило у перспективи и овакву структуру ЕУ“, наглашава наш саговорник.
Харадинај је у својој исповести истакао и чињеницу да би и Београду било лакше ако би све чланице признале Косово јер би му се тако олакшао пут да нормализује однос са Приштином.