То се наводи у одговору Амбасаде САД на питање Танјуга о хапшењу два америчка држављанина у Београду, који су, уз две Украјинке, дроном снимали објекат „старог Генералштаба“, у којем су сада смештене војне безбедносне агенције.
Амбасада истовремено истиче да је „безбедност и сигурност грађана САД на прекоморским територијама један од њених највиших приоритета“.
„Када је амерички држављанин ухапшен на прекоморској територији, настојимо да га посетимо што је пре могуће“, наводи се у одговору Амбасаде.
Више јавно тужилаштво преузело је јуче случај због којег је у недељу Војна полиција ухапсила двојицу Американца и две Украјинке који су дроном снимали објекте Генералштаба и наложило прикупљање потребних обавештења поводом тог догађаја, речено је Танјугу у том тужилаштву.
Полиција засад није поднела кривичне пријаве ни против једне особе.
Позивајући се на изворе у врху безбедносних структура Србије, београдске „Новости“ су јуче писале да су држављани САД и Украјине изјавили да су дрон подигли због снимања документарног филма о последицама америчких војних интервенција у свету по децу из бомбардованих подручја.
Они су рекли да припадају невладиној организацији из Калифорније, која се бори за обелодањивање истине о војним интервенцијама у свету.
„Њихов дрон је био комерцијални, али са камером изузетно високе резолуције“, рекао је неименовани саговорник „Новости“.
Помоћу овог уређаја, они су направили двоминутни снимак рушевина из 1999. године, али и детаље зграде Старог генералштаба, где су седишта војних обавештајних служби, навео је београдски лист.
Танјуг