Гласање је, како преноси Ројтерс, одложено за најмање сат времена.
Руски министар спољних послова Сергеј Лавров изјавио је данас да је Русија спремна да се усагласи са резолуцијом Савета безбедности Уједњених нација о Сирији, али да јој је потребна гаранција о прекиду ватре.
„Нема гаранције да (побуњеници) неће наставити да пуцају у насељеним областима Дамаска. Зато, да би резолуција била ефикасна, а ми смо спремни да се усагласимо са текстом који ће је таквом учинити, предлажемо формулу која би прекид ватре учинила реалним, засновану на гаранцијама свих који се налазе у Источној Гути и изван Источне Гуте“, рекао је Лавров поводом резолуције о прекиду ватре, преноси Ројтерс.
Лидери Француске и Немачке писали су руском председнику Владимиру Путину да затраже његову подршку за заседање Савета безбедности Уједињених нација којим ће се позвати на хитан прекид ватре у Сирији, саопштио је данас неименовани извор из Јелисејске палате.
Одвојени дипломатски извори саопштили су да немачка канцеларка Ангела Меркел и француски председник Емануел Макрон планирају да заједно позову Путина после подне, у зависности од исхода гласања у Уједињеним нацијама.
Извор из Јелисејске палате саопштио је да двоје европских лидера разговарају са Русијом како би се постарали да она не би блокирала текст.
Светски лидери су у четвртак на седници Савета безбедности УН позвали на хитан прекид ватре у Сирији, док владине снаге нападају источна предграђа Дамаска која контролише опозиција, а протеклих дана погинуло је на стотине људи.
Шеф хуманитарних операција УН Марк Лоукок поднео је извештај Савету о, како је рекао, „хуманитарној катастрофи која се одвија пред нашим очима“ у предграђу Источна Гута, пренео је АП.
Шведска и Кувајт су затражили да се гласа о резолуцији којом би се наложило 30-дневно примирје како би хуманитарне агенције могле да доставе помоћ и евакуишу рањене и болесне из подручја под опсадом.
Руски амбасадор у УН, Василиј Небензја, на чији захтев је сазвана данашња седница, уложио је амандмане на резолуцију у последњем тренутку, наводећи да предложена резолуција „једноставно није реална“.
Он је такође оптужио светске медије за масовну кампању дезинформисања која игнорише, како је рекао, да се на хиљаде бораца, укључујући екстремисте Ал Каиде, склонило у Источну Гуту, одакле нападају престоницу.
Чланови Савета безбедности су саопштили да морају да размотре руске предлоге, а шведски амбасадор у УН Олог Ског рекао је да ће се о резолуцији вероватно гласати сутра.
Да би резолуција била усвојена, потребно је да добије девет гласова за и да на њу не ставе вето Русија, Кина, Уједињене нације, Британија и Француска.
Танјуг