Портпарол руског председника Дмитриј Песков је изјавио да Русија покушава да смањи ризике на тржишту војно-техничке сарадње, настале због нелојалне конкуренције од стране САД.
Он је нагласио да ће Москва наставити да се бори против таквих акција Вашингтона.
Песков је подсетио да је војно-техничка сарадња „осетљиво подручје“ и да та област није подложна великој транспарентности, из познатих разлога, тако да „нема потребе за детаљима“.
Заменик председника Комитета Државне думе за одбрану и безбедност Јуриј Швиткин, коментаришући изјаве САД о губицима руске војне индустрије, рекао је да такве тврдње „апсолутно не одговарају истини“.
Према његовим речима, још ниједна земља није одустала од сарадње са Русијом када је у питању трговина оружјем. Он је нагласио да Москва, као и раније, остаје кључни играч на тржишту оружја.
„Никакве санкције не могу да убеде наше партнере да одустану од куповине руског оружја и до данас не постоји земља која је то учинила. Ако нека земља оде са тржишта и престане да купује наше оружје, зна да ће то место заузети друге земље. За нашим оружјем влада помама! А то да се САД веома боје конкуренције у војној индустрији, то је очигледно“, рекао је Швиткин.
Стручњак за Америку Арег Галстјан каже да иако САД покушавају да наруше уговоре о испорукама руског оружја, значајан део њих је, свеједно, реализован.
„Војно-индустријски комплекс нису само финансије, већ је то, пре свега, политика. Три милијарде долара је мала свота, то је отприлике један уговор са неком просечном државом“, објаснио је он.
Према његовим речима, Турска је купила ракетне системе С-400, а Филипини такође купују руско оружје.
Упркос томе што Американци селективно намећу ограничења оним земљама које купују руско оружје, Русија је прошле године извезла оружја у вредности од близу 15 милијарди долара и чврсто држи друго место на тржишту оружја у свету, истакао је Галстјан.
Директор Центра за анализу светске трговине оружјем Игор Коротченко каже да изјаве америчког Стејт департмента о руским губицима нису тачне.
Према његовим речима, склапање договора и припрема уговора траје сувише дуго, тако да је раскидање закључених уговора са Русијом „могуће само у теорији“.
Он је подсетио на два најновија уговора о испоруци авиона — шест ловаца Су-30 Мјанмару и 11 ловаца Су-35 Индонезији.
„Те земље које воде суверену политику, како су до сада куповале, тако ће и убудуће куповати руско оружје“, рекао је Коротченко.
Поред тога, према Коротченковим речима, Русија је недавно потписала и низ других уговора о продаји оружја, који се не откривају „из разумљивих разлога“.
Он је нагласио да амерички савезници, на које Вашингтон има стваран утицај, од Русије никад ништа нису ни куповали.
„Истовремено, иста та Турска, која је чланица НАТО-а, потврдила је своју жељу да склопи уговор са Русијом. Фактички, већ је почела реализација уговора о куповини ракетних система С-400“, рекао је Коротченко.
Подсетимо, представница Стејт департмента Хедер Наверт изјавила је да су санкције Русији нанеле губитке руској војној индустрији у вредности од близу три милијарде долара. Она је додала да је свим америчким мисијама наложено да предузму напоре да се спрече пословни контакти са Русијом, а пре свега са њеним војним сектором.