Русија ће оштро заустављати покушаје даљег ширења антируске и антисиријске хистерије и спречавања процеса политичког решења у Сирији, који је након Конгреса сиријског националног дијалога у Сочију добио нови импулс, истиче се у коментару Министарства спољних послова Русије у вези са резолуцијом Савета безбедности УН.
Министарство је навело да ће Русија, као земља-гарант Астанског процеса, „наставити да сарађује са свим сиријским странама у интересу што скоријег решавања сукоба, постизања помирење између оних који то желе, не на речима него на делу, и коначног искорењивања терористичке претње“.
Русија очекује да страни покровитељи антивладиних формација у Сирији обезбеде прекид битака за безбедан пролаз хуманитарних конвоја, додаје се у саопштењу.
„Очекујемо да страни покровитељи антивладиних наоружаних група коначно испуне свој део ’домаћег задатка‘ и обезбеде да њихови штићеници престану са борбеним активностима у интересу што скоријег и безбедног проласка хуманитарних конвоја. Ово ћемо пажљиво пратити“, наглашава се у коментару Министарства.
„Можда неко није знао или је то намерно игнорисао, али вођени су преговори о прекиду ватре са милитантима у Источној Гути, али су они одбацили све опције које су им предложене. Штавише, они су одбили да ослободе цивиле које користе као ’живи штит‘ из подручја која контролишу и ометали рад хуманитарних коридора“, подсетило је Министарство.
Москва сматра да је важно да је Савет безбедности УН, јучерашњим усвајањем резолуције о 30-дневном примирју у Сирији, успео да спречи одобравање нереалног програма примирја на којем су инсистирале западне земље, саопштило је Министарство спољних послова Русије.
„Веома је важно што је успело да се спречи усвајање резолуције на којој су инсистирале западне чланице Савета категоричном и самим тим нереалном шемом примирја — сада документ подстиче управо сукобљене стране на што скорији прекид борбених дејстава, имплементацију раније договорених аранжмана у том погледу и преговарачки рад на општој деескалацији и успостављању хуманитарних пауза на читавој територији земље. Јасно је да са упутствима из Њујорка без конкретних споразума између завађених сиријских страна неће доћи до прекида ватре“, истиче се у саопштењу.
Савет безбедности УН је у суботу 24. фебруара усвојио Резолуцију 2401 којом се од свих страна тражи да „одмах прекину сукобе“ и обавежу се да обезбеде дугу хуманитарну паузу од најмање 30 дана на читавој територији Сирије, како би омогућила безбедна и несметана испорука хуманитарне помоћи и медицинска евакуација тешко болесних и рањених. Прву верзију нацрта резолуције дистрибуирале су пре три недеље делегације Шведске и Кувајта.