Систем „Кинџал“, у преводу „Бодеж“, успешно је тестиран и већ се налази у војсци на југу земље.
Реч је о авионској ракети која може да носи и нуклеарне бојеве главе.
Према Путиновим речима, „Кинџал“ је неухватљив за системе ПВО и ПРО, јер њихове ракете не могу да стигну његове.
Командант руских Ваздушно-космичких снага (ВКС) генерал-пуковник Сергеј Суровикин изјавио је да ће комплекс „Кинџал“ проширити могућности ВКС у случају агресије на Русију и помоћи у одвраћању потенцијалних противника и њихових непромишљених акција.
Високопрецизна хиперзвучна ракета, истакао је Суровикин, има домет већи од две хиљаде километара и може да нанесе ударе без уласка у зону противваздушне и противракетне одбране противника.
„Важан напредак у развоју система хиперсоничног оружја, на основу модернизованог авиона Миг-31, постигнут је стварањем авијацијског ракетног комплекса са високопрецизном хиперсоничном аеробалистичком ракетом, која ће омогућити наношење удара по циљевима на удаљености већој од две хиљаде километара, без уласка у зону противваздушне одбране противника“, рекао је генерал.
Раније је корпорација „Тактичког ракетног наоружања“ саопштила да се прави хиперсонична ракета ваздушног базирања. Њене тактичко-техничке карактеристике, из разумљивих разлога, нису обелодањене, али експерти тврде да би она могла да уђе и у комплекс наоружања новог ловца пете генерације Су-57.
Захваљујући веома великој брзини, та ракета је практично невидљива за радарске системе непријатељских авиона, а такође је, како кажу, и „неуништива“.
Руски војни експерти наводе да је нови ракетни систем „Кинџал“ заправо ваздушна верзија ракетног система копненог базирања „Искандер“.
Како тврде, нова суперсонична ракета може за само неколико минута да пробије сваку противракетну одбрану и да са високом прецизношћу уништи чак и подземне објекте заштићене бетоном.
„По свему судећи, говоримо о ракети која представља дорађену, модернизовану верзију балистичке ракете система ’Искандер‘. У практичном смислу, то значи да авиони који носе те ракете имају домет од 500 или 1.000 километара, а након што прелете то растојање, они на одређеној висини лансирају ту ракету, домета од, рецимо, 500 километара. Та ракета је невидљива за савремена средства ПРО и ПВО. На тај начин, добијамо значајно повећање домета ракета сличних ’Искандерима‘, повећану оперативност при маневрисању, као и високопрецизан пројектил“, каже за Спутњик војни аналитичар Дмитриј Корњев.
Експерт наглашава да хиперсонична ракета „Кинџал“, попут „Искандера“, може да носи и нуклеарне бојеве главе.
„О томе се мало говори, али ’Искандер‘, технички, може да носи нуклеарне бојеве главе. Судећи по отвореним изворима, нуклеарне бојеве главе за ракете ’Искандер‘ развијале су се у нашим нуклеарним центрима. Ту има један прилично занимљив моменат. ’Искандери‘ су ракетни системи копненог базирања и они не смеју да имају домет већи од 500 километара, јер би то било кршење Договора о ликвидацији ракета средњег и малог домета, који је потписан између Совјетског Савеза и САД. Међутим, ниједна ракета ваздушног базирања не подлеже таквим ограничењима“, наводи Корњев.
Према његовим речима, на тај начин се фактички заобилазе ограничења постигнута тим договором.
„Уосталом, то није први случај заобилажења тог договора. Први случај је био распоређивање ракета ’Калибар‘ на бродовима класе ’река-море‘, са којих је пуцано на терористе у Сирији из Каспијског мора. На њих се такође не односе та ограничења. Самим тим, добијамо платформе за лансирање ракета чији домет премашује ограничења из Споразума о ракетама средњег и малог домета, и које, заправо, могу да постоје потпуно легитимно“.
Експерт истиче да хиперсонични систем „Кинџал“ нема пандане у свету. Према његовим речима, такве системе немају САД, а највероватније ни Кина.
„То је веома прецизан систем и такву ракету је практично немогуће оборити. Постоји још једна особеност: крстарећа ракета лети дуго, брзином од 700 километара на сат. А ракета система ’Кинџал‘ лети веома брзо — за три до пет минута стиже до циља. Уз то, ако је носи суперсонични авион, таквим комплексима ће — од момента доношења одлуке на ’врху‘ до момента погађања мете — бити потребно сат-два за извршавање задатка. Са крстарећим ракетама то је немогуће“, закључио је Корњев.
Подсетимо, Путин је у годишњем обраћању нацији представио нове врсте стратешког наоружања, за које је рекао да „нису блеф“ и да представљају одговор на распоређивање америчког ПРО на територијама других држава.
Он је рекао да је Русија још 2004. године говорила о јачању руске армије, али да „нису хтели да саслушају“.
„Слушајте сада“, поручио је Путин, након што су на великим екранима представљена нова достигнућа у области нуклеарног наоружања, за које је рекао да немају пандане у свету.