У тексту он објашњава да је овај термин сам измислио да би привукао пажњу читалаца на превод говора руског генерала који је заправо покушавао да објасни шта се догађало током „арапског пролећа“, „обојених револуција“ и „мајдана“ и да разјасни како се против тога бори Русија.
На Западу се често говори о претњи оличеној у такозваној „Доктрини Герасимова“, названој према руском генералу који је, наводно, измислио.
Британски политиколог наводи да је назив измислио када је добио превод чланка Валерија Герасимова, који је објављен у руском листу „Војноиндустријски курир“.
Начелник Генералштаба Оружаних снага Русије Валериј Герасимов говорио је о томе како пропаганда и субверзивна делатност могу да доведу до тога да „потпуно стабилна земља у року од неколико месеци, па чак и дана, може да се претвори у поприште жестоке оружане борбе, да постане жртва иностране интервенције, да утоне у хаос, хуманитарну катастрофу и грађански рат“.
Галеоти је објавио превод чланка на свом блогу, уз коментаре. Он признаје да је, желећи да привуче читаоце измислио упечатљив наслов — „Доктрина Герасимомва“, не претпостављајући да би људи могли да схвате Герасимовљеве речи као реални план војних дејстава Русије против Запада.
Након припајања Крима Русије и оружаних сукоба у Донбасу, као и услед наводне руске пропаганде, Американци су овај чланак, који су претходно игнорисали, почели да схватају као „најновији пројекат вођења рата“.
Галеоти се, међутим, не слаже с овом интерпретацијом. Према његовом мишљењу, Герасимов је само размишљао о томе како Кремљ схвата догађаје „арапског пролећа“, „обојених револуција“ усмерених против промосковских режима у суседним државама, као и о догађајима који су се збили током украјинског „мајдана“. Герасимов је, објашњава аутор, само покушао да анализира стратегију борбе против оваквих догађаја у Русији.
„Руси су искрени, али су погрешно веровали да ови догађаји нису били истински протести против жестоких и корумпираних владам, него смена режима под руководством Вашингтона“, навео је Галеоти.
Британски политиколог сматра да Русија нема јединствену доктрину. Руска кампања, према његовом мишљењу, нема организациони принцип или јединствени орган који би контролисао њено спровођење.
САД морају да схвате мотиве који стоје иза руског „политичког рата“, сматра Галеоти и додаје да ће погрешно тумачење руских дејстава довести Америку до грешке у рачуници.
„’Доктрина Герасимова‘ никада ништа није значила и не значи ни сада. Дошло је време да идемо даље“, навео је Галеоти.