Десет закључака који су усвојени на састанку у Скопљу у које је Танјуг имао увид предвиђају следеће:
— Контролне маркице типа А које се користе за паковања брашна од 1, 2 и 5 килограма лепиће се код произвођача/извозника брашна.
— Маркице типа Б које се користе за паковања брашна од 25 и 50 килограма контролне маркице лепиће се у Републици Македонији.
— Формираће се Комитет састављен од надлежних институција Републике Македоније и Републике Србије. Прва седница Комитета одржаће се 14. 3. 2018. године у Београду.
— У року од 30 дана Комитет ће предложити системско и трајно решење за проблем у међусобној трговини брашном, како би се убудуће избегле овакве ситуације.
— У року од 30 дана од дана оснивања, Комитет ће нотирати сва отворена питања и предложити решења за уклањање свих баријера и препрека у међусобној трговини.
— У односу на контролне маркице Комитет ће у предвиђеном року анализирати оправданост увођења маркица и ако постоји сагласност привредних комора двеју земаља, радиће се на њиховом потпуном укидању.
— Државе-потписнице су сагласне да преко надлежних институција двеју земаља појачају контролу, како би сузбиле нелегалне економије и трговине пољопривредно-прехрамбеним производима.
— Две државе-потписнице се обавезују да у потпуности поштују међусобне билатералне споразуме о фитосанитарној сарадњи и сарадњи у области безбедности хране и ветеринарства, потписане 2012. године.
— Државе-потписнице се обавезују да се у будућности не примењују било какве баријере у међусобној трговини пољопривредно-прехрамбеним производима и да ће радити на убрзавању и олакшавању процедура на граничним прелазима, како би се спречила дуга задржавања и омогућио брз проток робе, што је у духу Берлинског процеса и стварања заједничког економског простора.
— Комитет ће одржавати седнице најмање једном у три месеца, како би пратили постигнуте резултате и како би спречили нове појаве нецаринских баријера и препрека слободном протоку робе и услуга.
Закључке је у име Србије потписао потпредседник Владе и министар трговине, туризма и телекомуникација Расим Љајић, а испред македонске стране министар пољопривреде, шумарства и водопривреде Љупчо Николовски.
Танјуг