„Продаја С-400 Турској потенцијално угрожава читав спектар одбрамбене сарадње САД и Турске“, изјавио је Рид на расправи у Сенату САД.
И главни командант НАТО-а у Европи, амерички генерал Кертис Скапароти, изјавио је да се САД надају да ће Турска одустати од куповине руског С-400.
Он је подсетио да ће једна од последица ове куповине бити неусклађеност тих комплекса са стандардима НАТО-а.
„Не само ја, него и други чланови наше владе, разговарали су с њима да би им разјаснили друге последице ове куповине“, рекао је Скапароти, не прецизирајући о каквим је последицама реч.
На расправи у Комитету за оружане снаге Сената САД, Скапароти је рекао да НАТО разматра с Турском мере противваздушне одбране и системе који могу да се користе.
„Не мислим да је то већ завршен посао. Они разговарају и с нама и с другима да би купили адекватан систем. Мислим да имамо времена и желим да наставим посао у вези с тим да бих их убедио да је овај систем неуклопив са стандардима НАТО-а“, рекао је Скапароти.
Раније је заменица генералног секретара НАТО-а Роуз Гетемилер изјавила да С-400 неће бити интегрисан са системима противракетне одбране НАТО-а и да о томе треба водити рачуна приликом одлучивања о куповини наоружања од Русије.
У децембру прошле године у Анкари су представници Русије и Турске потписали кредитни споразум о испоручивању ракетних комплекса С-400.
Према саопштењу Секретаријата за одбрамбену индустрију Турске, Анкара купује две батерије овог комплекса, којима ће управљати турски персонал.
Стране су се договориле о технолошкој сарадњи у овој области ради развијања производње ових комплекса у Турској.
Министар иностраних послова Турске Мевлут Чавушоглу изјавио је да је Турска против говора претњи поводом куповине С-400.