Последњи пут двојица дипломата видела су се у децембру у Бечу, на маргинама Самита шефова дипломатије ОЕБС-а.
Од тада се накупило много питања која захтевају лични контакт и разговор, али је приликом организовања тог сусрета дошло до низа непредвиђених тешкоћа. Све изгледа тако што руска страна предлаже место и време, а Американци проналазе разне изговоре да би избегли сусрет, чак и када министри истог дана бораве у истом хотелу.
Африка као изговор
Све је почело прошле седмице, када је објављено да ће Лавров и Тилерсон у исто време посетити Африку. Заменик руског министра Сергеј Рјабков је саопштио да је америчкој страни упућен предлог за сусрет у Етиопији, мада је додао да још није извесно да ли ће моћи да се ускладе обавезе двојице дипломата.
Уследиле су чудне околности. Портпаролка Стејт департмента Хедер Наверт изјавила је да тај ресор није добио никакав предлог Русије ни у усменој, ни у писаној форми.
Амбасада Русије у Вашингтону је на то оптужила Стејт департмент да шири дезинформације и навела да је захтев био упућен још 2. марта.
„Неколико пута смо покушали да добијемо јасан одговор, али засад нема успеха“, навела је Амбасада Русије у вези са својом комуникацијом са Стејт департментом два дана уочи евентуалног састанка.
Осмог марта ујутру било је, међутим, јасно да у објављеном дневном реду Тилерсона није остављен простор за састанак с Лавровом.
Руски министар је тим поводом рекао да је с Тилерсоном лично разговарао телефоном о могућности да се сусретну и да су се сложили да ће се, чим буде познато где путеви могу да им се укрсте, потрудити да се обавезно састану.
„Када се испоставило да ћемо вечерас обојица бити у Адис Абеби, предали смо одговарајући предлог. Американци су рекли да ће размислити“, навео је Лавров.
Тилерсон је на конференцији за новинаре у Етиопији рекао да је тек на путу ка тој земљи сазнао да руска страна нуди сусрет тамо и признао да је свега неколико дана раније сазнао да ће његов колега бити у Адис Абеби у исто време кад и он.
Амерички дипломата је прилично нејасно одговорио на питање да ли ће се састати с Лавровом у Адис Абеби: „Дневни ред ми је већ направљен, тако да ако не успемо да се сретнемо овде, имамо могућност често да се видимо на разним местима у свету. Знамо један другом бројеве телефона и користимо их“.
Хедер Наверт је након тога, на редовној конференцији за новинаре, поново изјавила да никакав предлог руске стране у вези са састанком Стејт департмент није добио.
На питање о томе да ли се ситуација у вези са састанком у Етиопији може оценити као став Стејт департмента да није право време за сусрет, Навертова није дала конкретан одговор него је подсетила на статистику прошлогодишњих сусрета двојице дипломата. Према њеним речима, Лавров и Тилерсон срели су се девет пута током 2017. године, а за протекла три месеца четири пута су разговарали телефоном.
Трећи покушај
Састанак који није одржан није случајно привукао толику пажњу медија. Од почетка године у билатералним односима САД и Русије накупило се веома много питања и, иако је било прилика да министри о њима разговарају, ниједна није искоришћена.
Први пут у јануару у Њујорку Лавров је учествовао на заседањима Савета безбедности Уједињених нација о неширењу оружја за масовно уништење, као и о ситуацији у Авганистану и Централној Азији. Рад на томе да се организује састанак најавио је тада амбасадор САД у Русији Џон Хантсман.
Други пут у фебруару, када су Тилерсона очекивали на Минхенској конференцији о безбедности, али је уместо њега допутовао помоћник председника САД Херберт Макмастер.
У међувремену, потребно је разговарати и о заоштравању ситуације у сиријској Источној Гути, као и о испуњавању Резолуције Савета безбедности УН 2401 о прекиду ватре у тој земљи.
Поред тога, из САД се у последње време чују претње о новим санкцијама Русији. Могуће су санкције против 13 Руса који су се нашли на такозваном „Милеровом списку“ осумњичених за умешаност у америчке председничке изборе.
Није мање актуелна ни тема Северне Кореје. САД су у последње време интензивирале рад у том правцу, али не укључују у тај процес Русију и Кину, које традиционално имају добар утицај на Северну Кореју. Вашингтон је пооштрио санкције против Пјонгјанга, али је у четвртак увече објављено да је севернокорејски лидер Ким Џонг Ун предложио америчком председнику Доналду Трампу да се састану, што је он прихватио.
Традиционално је актуелна и тема решавања кризе на истоку Украјине. САД су недавно подржале продају противтенковских комплекса „џевелин“ Кијеву, што би, према мишљењу руске стране, могло да погорша сукоб.
Круг питања је прилично велики, а америчка страна избегава контакте на министарском нивоу. Збуњени су чак и амерички новинари. На пример, на сајту агенције Асошијетед прес још пре доласка Лаврова у Етиопију појавио се чланак да се министри нису састали. Касније је ова грешка исправљена.