Русија ће бити спремна да помогне у истрази тровања Скрипаља у Великој Британији, уколико добије такав предлог, додао је руски министар.
„Уколико постоји интерес за нашу помоћ у било којој истрази, било да је то тровање неких британског држављана, било да је су у питању гласине о мешању у америчке послове током изборне кампање, било да се ради о другим питањима“, рекао је Лавров на конференцији за новинаре.
„Ако заиста буде затребала помоћ Русије, ми ћемо бити спремни да размотримо ову могућност ако заиста имамо одговарајуће податке“, истакао је министар.
Лавров је додао и да Москва није чула ниједну конкретну чињеницу да је руска влада умешана у тровање бившег пуковника Главне обавештајне управе (ГРУ) Сергеја Скрипаља у Великој Британији.
„Што се тиче конкретног питања које сте поставили, ми нисмо чули ниједну конкретну чињеницу. Ми само гледамо извештаје на телевизији, где са озбиљним лицима ваше колеге узвишено говоре да, уколико је то Русија, биће такав одговор који ће Русија заувек запамтити“, рекао је Лавров.
Осим тога, Лавров је скренуо пажњу на паралеле које се повлаче у Британији између тровања Скрипаља и смрти бившег агента ФСБ-а Александра Литвињенка.
„Желим да подсетим да је смрт Литвињенка, за коју је такође оптужена Русија, није до краја истражена, јер се судски процес, који је назван јавним, а заправо био затворен, спроводио на врло чудан начин, а бројне чињенице које су се појавиле током истраге нису објављене“, додао је министар.
Он је нагласио да је Русија и у овом случају нудила сарадњу, али је британско правосуђе „сматрало да је изнад тога и било им је довољно да изнесу неосновану пресуду, која ни у ком случају није била исцрпна“, додавши да су многе чињенице „гурнуте под тепих“.
Бивши агент Сергеј Скрипаљ и његова ћерка Јулија нађени су у бесвесном стању у недељу на клупи у енглеском граду Солсберију и од тада се налазе у болници, у критичном стању, а у болницу је пребачен и неименовани полицајац који се нашао на листу места када су они пронађени.