За косовске Албанце, једна од највољенијих јавних личности непосредно након рата био је тужилац Хашког трибунала, сер Џефри Најс. Предводио је суђење најомраженијој особи на Косову — Слободану Милошевићу.
Најс је наставио да буде „вери најс“ са Албанцима, чак и у говору који је одржао 2011. године, након што га је погодио извештај швајцарског сенатора Дика Мартија, који је оптужио директно премијера и целу хијерархију ОВК за трговину људским органима и за друге прилично бизарне злочине.
У свом тексту, Најс је описао наводе сенатора као неосноване, а његов извештај као неодржив.
То је био разлог због чега је тадашњи премијер Хашим Тачи затражио сарадњу.
Тадашњи заменик министра спољних послова Петрит Сељими, по налогу свог шефа, контактирао је сер Џефрија да ради са Владом Косова, тачније за Тачија — који је био кључна фигура Мартијевих оптужби за трговину органима.
Од тренутка када је ова комуникација успостављена, ствар између Владе Косова — између Хашима Тачија и господина Најса, више није била веома „најс“.
Доведене су у питање исплате. Хашим Тачи је познатом адвокату из Велике Британије остао дужан.
„Експрес“ је дошао до преписке коју је Најс имао са актуелном Владом Косова.
Бивши тужилац Хашког трибунала изгледа да је прилично огорчен због начин на који су га косовске институције игнорисале, иако му, каже он, дугују више од пола милиона евра.
„Нисам имао професионалну сарадњу са владом све док ме Петрит Сељими није контактирао и питао да ли хоћу да радим за њу. Сложио сам се са финансијским условима које ми је понудио Сељими“, написао је Најс у писму влади, односно шефу кабинета Авнију Арифију, који је казао да је о овом писму такође обавестио и амбасадора Велике Британије на Косову.
Али шта је речено у писму које Најс шаље Арифију?
Тамо стоји да је Најс, са својим тимом, склопио договор са председником Тачијем, шефом владе и главноокривљеним од стране Мартија. Британски адвокат је неколико година био ангажован да саветује Тачија, помажући да се припреми потребан материјал за време када се оснује Специјални суд, а помогао је и део председникове аутобиографске књиге, која је недавно објављена под насловом „Нова држава — модерна држава“.
У писму Најс наставља са признањем да је исплаћиван неко време, а потом су након одређеног времена изненада престале исплате од стране владе, те да је преостало пола милиона дуга који сада потражује.
Он каже и да ће, уколико се не изврши ова уплата у складу са споразумом, о томе јавно говорити у медијима.
Из ове преписке не зна се колико Владу Косова кошта Тачијев уговор са два адвоката, али према подацима које је од новембра 2015. до краја јула 2016. године Најс слао влади, требало би да му се исплати 327.445,86, а Невенки Тромп 162.975,01 евра.
Како исплата није успела, Џефри Најс је писао Влади и председнику Тачију, који је неколико пута обећао да ће уплатити новац, али се, како се Најс пожалио, то још увек није догодило.
Најс је писао заједно са Невенком Тромп, која је истраживала Милошевићев случај — они су били ангажовани да саветују Тачија, припремају говоре, договарају интервјуе, као и да дају допринос за Тачијев биографски роман, а за шта је Најс мислио да је за Косово, а не само за Тачија.
Адвокат указује на то да су они припремили обиман поверљив материјал за Владу када Специјални суд почне са првим оптужницама.
„Радили смо како би косовска влада могла да припреми материјал којем нико неће имати приступ, а који ће се користити када појединци буду оптужени од стране Специјалног суда“, објаснио је Најс.
Чак и након што нису извршене уплате, Најс је рекао да је наставио да помаже Тачију, посебно у делу за Тачијеву књигу који се бави наводима о трговини људским органима.
„Од мене је тражено — помогао сам писцима биографске књиге Хашима Тачија у вези са причом о оптужбама за трговину органима, мислећи да прича није само о Хашиму Тачију, већ о људима на Косову“, написао је Најс.
Он каже да се само са Хашимом Тачијем састао три пута, и то чак и у Председништву. Председник је обећао да ће исплате да буду извршене.
У свом писму, Најс указује и на то да је уморан од неодговорности лидера земље, а нарочито од начина на који су пребацивали лопту један другом. Зато је одлучио да пише свима одједном.
„Укључивањем свих више неће бити могуће да у континуитету беже од одговорности“, поручио је Најс Енверу Хоџају, Петриту Сељимију, Абељарду Тахирију, амбасадору Љириму Грајћевцију, Ардијану Арифају и Башмиру Џемају.
„Такође сам писао и амбасадору Рорију О′Конелу, који је уложио напоре да ово питање реши у нашу корист“, каже Најс.
„Експрес“ је у петак контактирао амбасадора О′Конела како би га питао да ли је Влади Косова послато ово питање.
Амбасадор је рекао да је то питање које се њега не тиче.
„Ово је питање између Владе Косова и господина Џефрија Најса“, кратко је рекао О′Конел.
Најс открива да је у оквиру договора са Владом радио са другим људима, чак и са једним од писаца Тачијеве биографије, Сузи Џегер, која је такође требало да буде плаћена.
На основу ове преписке откривено је да је оно што је председник Тачи желео да представи као биографску књигу — коју су написала два страна новинара — била заправо књига коју је наручио и платио.
„Да би завршили посао за Владу, у складу са договором, сарађивали смо са другим странкама, као што су Алан Донели и Сузи Џегер и такође Пљеурат Хаљиљи“, написао је адвокат.
„Верујемо да су плаћени. Ако се то догодило, желимо да знамо зашто смо ми имали другачији третман када смо имали кључну улогу у раду који је урађен са овим појединцима?“ пише даље Најс.
У том тренутку, Најс сазнаје да су га Тачи и његов тим превидели, плаћајући књигу на друге начине. Није познато на који начин су та плаћања и извршена.
Пљеурат Хаљиљи, пише Најс, био је посвећен томе да обезбеди затворен систем за материјал који су Најс и Тромп прикупили, а који је потребан Косову када Специјални суд буде почео са оптужницама. Међутим, Хаљиљи је изненада прекинуо контакте и није им одговарао:
„Чекали смо одговор да ли смо обезбедили сигуран простор да понесемо материјал, али никада нисмо срели Пљеурата Хаљиљија. Након неког времена, господин Хаљиљи је, без објашњења, прекинуо комуникацију са нама“.
Најс верује да ће то Тачију затребати још једном. Након извештаја Дика Мартија, адвокат очекује да га председник контактира када Специјални суд подигне прве оптужнице.
„Разумем да Хашим Тачи можда има намеру да сарађује са мном када постане познато кога ће оптужити Специјални суд“, написао је Најс садашњој влади.
Адвокат је и последњи пут писао председнику Тачију, када је указао да је пред косовским судом покренуо случај за неплаћене рачуне и обавестио га да прекида уговор.
„Од 2016. пролазимо кроз процес да се дуг отплати према законима Косова“, написао је Најс Тачију.
Осим тога, Најс на крају писма прети, рекавши да ће, иако је досад ћутао, уколико му не буде плаћено, бити приморан да изађе у јавност, и да, према његовим речима, нанесе штету имиџу Косова.
„Газета експрес“ је контактирала Авнија Арифија, питавши га да ли је Влада одговорила на захтеве британског адвоката.
Арифи је рекао да би, без обзира на то што је адреса Џефрија Најса била Влада, о овом питању које има везе са Тачијевим споразумом са адвокатом требало да одговоре Председништво и Министарство спољних послова.
Извор: Коссев