„Хоћу да се попнем на 25 километара и да видим контуре Земље. Ваздушни балон је сада у фази израде“, каже Коњухов за Спутњик.
Када је 1961. године Јуриј Гагарин полетео у космос, Коњухов је био ђак, имао је 10 година.
„Сви смо се радовали, викали, сви смо желели да будемо космонаути. Нисам постао космонаут и мисли ме муче како да напустим једног дана овај свет, а да не видим да је Земља округла. Зато сада када будем полетео у стратосферу, то ће бити рекорд, јер ћу полетети више од свих, биће и научни програм, али то ме не интересује много“, каже руски пустолов поводом планова да у балону полети на висину од 25.000 метара.
Недавно је путовао у Рибинск, сусрео се са Валентином Терешковом, првом женом која је полетела у космос, и питао је да ли са те висине може видети контуре Земље.
„’Да, Феђа, можеш, видећеш црно небо и са те висине ћеш видети како је Земља заобљена‘, био је одговор Терешкове и због тога летим, да видим контуре Земље и свој мали космос“, каже Коњухов.
Син жели на Марс
Како ивер не пада далеко од кладе, Коља, син руског авантуристе, почео је да се припрема да постане космонаут.
„Он хоће да се спусти на Марс и да хода по површини те планете. На Марсу постоји планина Олимп висине 22.000 метара. У Сунчевом систему је то највиша планина. Да ли ће полетети или не, није важно, мени је драго да он машта о томе“, не скрива радост Коњухов.
Наш саговорник додаје да је узбуђен зато што сад почиње програм у оквиру којег Американци и Руси желе заједно да лете на Марс. Штавише, планови су померени на 2028. годину, што значи чак две године пре него што је прелиминарно предвиђен датум.
„То ми се много допада, срећан сам када се ради на нечему тако великом“, пун је ентузијазма Коњухов.
Наравно да осећам године. Али путовања јачају вољу и циљ. Наше експедиције се дуго припремају. Путујем од своје 15. године и таквим темпом живим до данас. Прошао сам медицински преглед, комисија ми је дала дозволу за летење. Сваке године обављам прегледе. Учим за пилота у Белорусији“, истиче са поносом наш саговорник.
О пројекту „Пут око света на весла“
„У октобру ћемо добити чамац, тренираћу, дорађиваћу га и почетком новембра, негде око 10. новембра ћемо стартовати. Конструкција новог чамца је јача него у претходним експедицијама, пролазићу кроз много јаче олује, биће јачи таласи. Кроз олује сам већ пловио, али не и кроз урагане“, говори Коњухов о свом следећем подухвату.
Јужни поларни океан се не може прећи без урагана, који су тамо толико јаки да носе све.
„Рецимо, када су у Москви дували урагани од 50 до 100 километара на час и ломили дрвеће и носили кровове, замислите како је при ударима од 200 километара на час. Тамо чак нема никаквих лука“, храбро закључује Коњухов.