Реч је о радионици која садржи широки спектар опреме, од 3Д штампача и скенера, ласерских тестера, ЦНЦ машина, лемних станица, до маказа за сечење картона, у којем грађани могу да уче, истражују, конструишу, али и да деле знање из научно-технолошких области и уметничких пројеката у вези са науком.
Заменик генералног директора НИС-а Вадим Смирнов рекао је том приликом да се његова компанија у свакодневном пословању ослања на нове технологије и идеје, што је и разлог да се отвори овакав простор у којем млади људи, научници, али и остали заинтересовани грађани могу да реализују своје идеје.
„Ми се надамо да ће те неке идеје бити примењене и у нашој компанији. Међутим, нама је јако битно да је овај пројекат остварен у оквиру програма ’Заједници заједно’, кроз који НИС настоји да врати грађанима и целој земљи то што је руској компанији омогућено да послује у Србији“, рекао је Смирнов.
Министар просвете, науке и технолошког развоја Младен Шарчевић истакао је да је компанија НИС већ позната по томе што улаже у науку и образовање, те је подсетио на програм „Енергија знања“, као и на друге пројекте које је до сада реализовала у сарадњи са Министарством.
„Ове године у Србији ће у комплетној функцији бити три истраживачке станице за основце, средњошколце и студенте, у чији ће рад бити укључени и друге научно-истраживачке институције и научни клубови. Такво умрежавање шаље поруку да је у Србији наука пожељна, а да деца имају добре шансе у том погледу“, истакао је Шарчевић.
Андреја Младеновић, заменик градоначелника Београда, истакао је да компанија НИС програм „Заједници заједно“ реализује са локалним самоуправама у више градова на територији Републике Србије, а да је град Београд је овом програму већ неколико година.
„Очекујемо пуно ствари из овог пројекта, из овог простора и, наравно, са компанијом НИС настављамо сарадњу и уверени смо да ће овај пројекат дати још много великих и квалитетних нових пројеката, на понос нашег града и Србије“, изјавио је Младеновић.
Иначе, НИС већ девет година сарађује са 11 локалних заједница у Србији и унапређује рад научних и образовних институција, културних и спортских установа, желећи да унапреди квалитет живота грађана у тим заједницама.
До сада је подржано више од 900 пројеката који су допринели социјално-економском развоју општина и градова, а у које је уложено више од милијарду динара.