Јеремић у емисији „Спутњик интервју“ истовремено тврди да су избори били праћени бројним нерегуларностима.
Да ли имате документе који би то потврдили?
— Море докумената, море доказа, море снимака. Уложили смо море притужби Градској изборној комисији, све заједно са документима и све заједно са видео-записима у великој већини случајева. Нису прихваћени, нажалост. Ипак, највећи број нерегуларности се десио пре избора. Наша је процена да је у бирачки списак уписано око 80.000 бирача који заправо не живе у Београду.
Власт каже да сте ви заправо доживели фијаско зато што сте Ви и Јанковић на председничким изборима збирно добили око двадесет и два одсто гласова, а сада сте заједно са другима добили свега 18,93.
— Циљ и задатак власти је био да сви осим владајуће странке буду једноцифрени. Оно што се догодило и због чега не треба да чуди да је резултат био мањи него прошле године, јесте да ми као друштво проживљавамо убрзано срастање државе и организованог криминала, који је почео да се активно ангажује у политичке процесе у Србији. Кад имате такву врсту схватања уређивања једног друштва, тада се један број људи уплаши и на крају крајева излазност вам буде свега педесет одсто. Актуелна власт у Србији заправо покушава да копира црногорски модел власти и уверен сам да томе треба да се супротставимо свим расположивим, наравно мирним политичким средствима.
Нећете изводити људе на улицу?
— Много пута сам у последњих годину дана оптужен да позивам на неко крвопролиће, да позивам на неке насилне мере. Ја никад у животу нисам прибегавао насиљу. Ништа не може бити даље од истине.
Какви су планови коалиције која је направљена за београдске изборе?
— Народна странка има седам одборника у Скупштини града, а наша заједничка листа освојила је 26 одборника. Наставићемо најближу могућу сарадњу и координацију са нашим партнерима са београдских избора са циљем да тај савез опстане и да на следећим изборима такође заједно наступи, можда и у проширеном формату. Све друго би било погрешно. Али у оквиру Скупштине града из практичних разлога имаћемо сопствену одборничку групу. Посланичка група опозиције има одређено време за дискутовање у парламенту и уколико их има три, оно се множи са три.
Кад кажете у проширеном формату за неке будуће изборе, да ли то значи да подржавате предлог Бориса Тадића да се формира нека демократска унија?
— Што се тиче странака које су доживеле неку врсту отрежњења на београдским изборима и остале испод цензуса, оставио бих времена да видимо како ће се развијати трајекторија тих политичких организација. Мишљење Народне странке и пре ових избора је било да је потребан што је могуће шири фронт свих који желе да ступе у отпор актуелном режиму.
Странке у вашој коалицији су идеолошки прилично различите. Ви и Саша Јанковић имате готово дијаметрално супротне ставове.
— Веома различите по неким питањима као што су Косово, НАТО. Те све разлике постоје и било би непоштено минимизирати их. Међутим, ја се надам да ће договор који имамо да опстане. Договор једног ширег броја актера је да прва будућа влада у Србији треба да буде техничка и орочена на годину дана, а да јој једини задатак буде расписивање избора који би заиста били слободни. То није као ДОС, који није био орочен на годину дана. Ово би требало да буде орочено на годину дана и да радимо само на оним стварима по којима имамо пуно слагање. Тамо где нема слагање, рецимо питање Косова, тим питањем не бисмо могли да се бавимо. Постоје, међутим, више ствари које нас зближавају, него оне које нас раздвајају. Јако мало се прича да је Србија 23. фебруара у Паризу на састанку организације која се зове ФАЕФ, а то су 35 најразвијенијих економских земаља света, међу којима су Русија и Кина, консензусом стављена на листу територија које су практично осумњичене за међународно прање новца и финансирање тероризма. Имамо три месеца да те ствари отклонимо и то врло конкретне: да ставимо под контролу нотаре, јер су нотари велики извор корупције, и, да када неко улаже у Србију, да мора да се зна ко је тај који је то уложио. Чињеница да смо се нашли на тој листи је шамар без преседана, а министар финансија Вујовић ускоро одлази са тог места јер више неће да буде део те приче.
Лидер напредњака, председник Вучић каже да опозиција трпи поразе зато што нема шта да понуди грађанима осим мржње према њему. А како бисте Ви решили, рецимо, питање Космета?
— Ми се налазимо у доста незгодној ситуацији зато што је практично од 2013. године на Косову све предато у руке Албанаца и то на начин који ће остати забележен у међународним дипломатским аналима, где сте практично једну по једну ствар коју је албанска страна тражила то предавали, а да ништа нисте добијали заузврат. Они су пре три или четири године рекли да ћемо добити Заједницу српских општина, која никад није „заживела“.
Не можемо сами да је отмемо.
— Нису могли ни они сами да добију међународни телефонски број, па су га добили. Како је било могуће да се преговара тако да ви дајете једну по једну ствар, а не добијате ништа заузврат. Сад смо дошли у једну незгодну ситуацију када је једина ствар која је остала да би Албанци заокружили покушај успостављања своје државности столица у УН. Она технички није могућа за Косово, уколико у Савету безбедности не буде усвојена резолуција која би имала ефекат препоруке Генералној скупштини да прими новог члана који се зове Косово и која би дефакто ставила у страну Резолуцију 1244. За тако нешто треба да гласају Русија и Кина. Те две земље са правом вета, које су врло јасно рекле да за њих неће бити прихватљиво било шта осим онога што је прихватљиво за Београд, за сада су непропусна брана чланству Косова у УН. Због тога иде притисак са Запада на Београд да се дође до тог тзв. споразума о свеобухватној нормализацији односа у којем ће бити свашта. Али само један параграф ће бити важан, а тај параграф каже Србија и Косово се неће међусобно блокирати за чланство у међународним организацијама. Уколико неко из Београда стави потпис на такав уговор, ефекат је следећи. Неколико дана или неколико недеља касније, нека од земаља-чланица Савета безбедности, рецимо САД, поднеће резолуцију о чланству Косова УН и позвати се на потпис Београда.
Да ли бисте Ви ставили потпис?
— На тако нешто не.
Ангела Меркел је рекла да уколико ми не будемо постигли тај свеобухватни споразум да нам следи, није речено санкције, али како је касније објаснио председник Вучић, зид.
— Они су рекли да будућност Србије у Европи постаје врло упитна уколико то не потпишемо. Истина је да је будућност Србије у Европи врло упитна и без тога. Јако ми је тешко да замислим ситуацију Србије у Европи. Да се ја питам, на такав начин не бих прихватио да разговарам. Чињеница је да постоје територије широм света које ефикасно функционишу и без чланства у Уједињеним нацијама, на пример Тајван.
Зашто је онда толико потребно да Косово уђе у УН?
— То је пре битно главним савезницима Приштине у међународним круговима. Они би да заврше ту причу. А кад се то заврши, онда се кувајте у вашим соковима. Ионако вас годинама нећемо примити у било који вид интеграције, а бићете као нека тампон зона између Блиског истока и Европе. Служићете као нека врста крајине, што сте и били стотинама година. На такав начин они размишљају и Вучић им је идеалан саговорник. Када бих им ја био саговорник, напросто бих разговарао на други начин, свестан снаге Србије, која није превелика, али исто тако свестан и компаративних предности, укључујући и дипломатско савезништво са неким земљама које нису мачији кашаљ, а које подржавају српске ставове.
Да ли ове године очекујете ванредне парламентарне изборе и како ћете проћи на њима?
— То зна само један човек у земљи. Ми ћемо наставити да се бавимо политичким радом у целој Србији како бисмо били што је могуће спремнији за изборе, кад год они дошли.