Председник Русије Владимир Путин потврдио је препоруке након обраћања Федералној скупштини. Реч је о указу којим су утврђени национални циљеви развоја Русије до 2024. године. Међу тим циљевима су, како је наведено, продужавање животног века Руса, раст њихових прихода, као и смањење нивоа сиромаштва у земљи.
Као циљеви су наведени и побољшање услова живота и заштита природног окружења, као и подршка предузетништву.
Прва ставка односи се на повећање бројности становништва. То није само повећање наталитета, него и продужење животног века: до 78 година 2024, а до 80 година до 2030.
„До краја следеће деценије Русија треба да уђе у клуб земаља ’80 плус‘, где живот траје више од 80 година. То су земље попут Јапана, Француске, Немачке. Убрзаним темпом треба да расте трајање управо здравог, активног, квалитетног живота, у којем човека не ограничавају болести“, наведено је у Путиновим препорукама.
Основе за то су медицина према светским стандардима, стабилан раст прихода Руса, солидне пензије и за 50 одсто смањење броја оних који су испод границе сиромаштва. До средине јула Влада треба да утврди усавршени, односно ефикаснији систем социјалне помоћи.
Русији је потребно да максимално привуче нове инвеститоре и да се учврсти међу пет највећих економија света. То значи да треба да истисне некога од садашњих лидера, а то су САД, Јапан, Кина, Индија и Немачка. Темпо раста економије мора да буде изнад просечног светског.
„Управо је повећање економског потенцијала земље, сваког региона, главни извор додатних ресурса. За то нам је нужна економија с темпом раста изнад светског. То није лак задатак. Али то није пуста жеља, него базични услов за продор у решавању социјалних, инфраструктурних, одбрамбених и других задатака“, навео је Владимир Путин.
Међу Путиновим препорукама јесте и подршка младим талентима, која је, према његовим речима, стратешки циљ.
Међу препорукама су и смањивање пореских оптерећења, као и сузбијање сиве економије, а један од начина да се то оствари јесте омогућавање правног статуса особама које се баве пословима као што су чување деце, подучавање код куће и сл.