Ламо је био најпознатији по одавању америчког трансродног војника Челси Менинг као узбуњивачице, која је касније осуђена за издају због крађе хиљада тајних војних докумената које је предала Викиликсу. Менингова је осуђена на 35 година затвора, а помиловао ју је бивши председник САД Обама.
Менингова се током дописивања на интернету поверила Ламоу и описала поверљиве војне материјале које је послала Викиликсу, што је Ламо пријавио властима. Полиција у Канзасу потврдила је у петак његову смрт, а узрок смрти још није објављен. Његов отац Марио на Фејсбуку је написао:
„С великом тугом и сломљеног срца морам да јавим свим Адријановим пријатељима и познаницима да је умро. Сјајан ум и саосећајна душа су нестали, био је мој вољени син“.
Adrian Lamo, a Colombian-American hacker, became famous in the early 2000s for breaking into the systems at organizations like The New York Times, and later for his role in Chelsea Manning’s arrest. The cause of death is not yet known. https://t.co/GdbPIvvNlL
— WIRED (@WIRED) 17. март 2018.
„Одлука о Менинговој била ми је наметнута“
Ламо је био познат и по хакерским нападима на истакнуте мете као што су „Мајкрософт“, „Јаху“ и „Њујорк тајмс“, за које је осуђен 2004. године.
У разговору за „Гардијан“ 2011. изразио је жаљење због могуће дуге затворске казне за Менингову. Тада је рекао да на њу мисли сваког дана и додао: „Одлука о пријави није била моја, била ми је наметнута“.
Неко време Ламо је због пријаве Менингове властима био злогласан као „најомраженији хакер на свету“. Изјавио је да је морао да је пријави јер је „угрозила америчку безбедност“.
Њени браниоци рекли су да је покушала да открије право лице рата у Ираку.
Оснивач Викиликса Џулијан Асанж у петак је Ламоа описао као „бедну варалицу и издајицу темељног људског достојанства“.
Индекс