На Косово је стигао као командант 79. Пешадијске бригаде Националне гарде Калифорније и преузео дужност од досадашњег команданта Источног сектора, пуковника Мајкла Спрагинса.
У првом обраћању јавности, Дучић је рекао да је први амерички официр српског порекла који командује Борбеном групом Исток и додао да ће трупе под његовом командом наставити да помажу развој „стабилног Косова“.
Шта ће то именовање евентуално донети српском становништву на Косову, питали смо војно-политичког коментатора листа „Политика“ и аутора Спутњикове емисије „На нишану“ Мирослава Лазанског.
„Неће донети ништа“, каже Лазански. „Ник Дучић је амерички грађанин, амерички официр и заступа оно што команда америчких снага њему наређује и то извршава. То што је он пореклом Србин нема апсолутно никакве везе са његовим понашањем на терену, нити ће он своје понашање прилагодити томе.“
Дучић је високо школовање почео на Калифорнијском политехничком универзитету, дипломирао је на ратном колеџу 2014. године, а потом је магистрирао на Универзитету Мериленд као нуклеарни инжењер.
Радио је на обуци украјинске војске, односно усклађивању оружаних снага те земље с НАТО стандардима, а судећи према фотографијама доступним на његовим профилима на друштвеним мрежама, боравио је и у Ираку 2011. и 2012. године.
Мирослав Лазански каже да је, по свему судећи, реч о стандардној каријери официра у америчким оружаним снагама.
„Они који мисле да је то што је он српског порекла нека предност Срба на Косову или предност нама у Београду су наивни. Амерички официри су, пре свега, амерички официри и никакве везе нема којег су они порекла. Уосталом, 1999. године у Јадрану су били амерички амфибијски бродови. Командант маринаца, маринске јединице која је била на десантном носачу хеликоптера, био је пуковник Карамарковић — Србин. Али то нема благе везе за неким нашим хипотетичким очекивањима. Ми се сви радујемо кад је неко нашег порекла…. Заборавите те илузије!“, каже Лазански.
Иначе, српски медији преносе да је на својим профилима на друштвеним мрежама Ник Дучић, између осталог, лајковао странице српске Цркве Светог Ђорђа у Сан Дијегу и Српски клуб „Опленац“ из Торонта.
Има још примера из Србије да је неки високи западни војни званичник био српског порекла, каже за Спутњик Мирослав Лазански.
„Имали сте помоћника војног изасланика Америке у Амбасади САД, исто Србина — и он се понашао као и сваки други Американац. Морамо бити свесни да су амерички официри српског порекла, пре свега то — Американци! Свог порекла се можда присете понекад, у сну. У реалном животу, у активностима које обављају професионално, то нема никакве везе. Ако гледамо историјат уназад педесетак година, видећете Србе — америчке официре — на разним функцијама, који нису показивали апсолутно никакву врсту наклоности према Југославији или Србији“, каже Лазански на крају разговора за радио Спутњик.