Према писању грчких медија, Атина је Скопљу послала пет предлога за ново име — Република Нова Македонија, Република Северна Македонија, Република Горња Македонија, Република Вардарска Македонија и Република Македонија (Скопље).
Македонски шеф дипломатије Никола Димитров изјавио је да македонске власти анализирају грчки нацрт споразума и да постоје разлике у односу на предлог који је Атини послало Скопље.
Аналитичар из Скопља Александар Митевски сумња да ће посета грчког министра спољних послова приближити ставове Македоније и Грчке, а као главни разлог наводи снажно противљење јавности двеју земаља.
„Македонска јавност не дозвољава да се имену државе дода било каква географска одредница, док се грчка јавност оштро противи имену Македонија, јер сматрају да на то име они полажу право. Сетимо се само каквих је протеста тим поводом било и у Грчкој и код нас, а треба имати у виду и да у Влади у Атини постоји снажна опозиција премијеру Алексису Ципрасу, која не дозвољава да он прихвати било какво решење. Такође, македонски народ, интелектуалци и аналитичари одбијају решење које би угрозило национални идентитет, па не видим да у блиској будућности може да дође до неког решења“, оцењује наш саговорник.
Митевски није изненађен чињеницом да македонски шеф дипломатије Никола Димитров није желео да открије јавности шта садржи предлог који је Атини упутило Скопље. Како каже, за разлику од грчке владе, која је врло транспарентна када је реч о току преговора са Македонијом, власти у Скопљу су тајновите и постоји својеврстан мораторијум на информације до којих медији и грађани могу да дођу.
„Када је реч о састанку са Коцијасом, не очекујем да ће се било шта посебно догодити. То је само парада којом ће влада у Скопљу да покаже да је направљен помак у грађењу добрих односа и пријатељства са Грчком, а највећа поента је у томе што ће Коцијас слетети на македонски аеродром који је недавно преименован из ’Александар Велики‘ у ’Међународни аеродром Скопље‘“.
Подсећања ради, ниједан грчки политичар није слетео на македонски аеродром у последњих двадесет година, па мислим да је све ово само пи-ар стратегија како би две владе могле да кажу да граде добре односе“, категоричан је Митевски.
Према његовом мишљењу, састанак са шефом грчке дипломатије у Скопљу биће само припрема за оно што ће се догађати у Бечу 30. марта, када ће се македонски и грчки министар спољних послова састати са Метјуом Нимецом, специјалним посредником УН у спору Атине и Скопља.
На питање да ли очекује додатни притисак Запада на Македонију и Грчку да пронађу компромис, Митевски каже да је Атина, за разлику од Скопља, имуна на притиске.
„Македонија је због имена под притиском већ три године, док нас је историја научила да притисци на Грчку немају ефекта. Познат је случај грчко-турских преговора око Кипра. Америка је притискала Грчку, која је дала ’зелено светло‘ за један споразум. Потом су притисли и Турке који су споразум прихватили, након чега је Грчка одустала од споразума. Дакле, не видим ко би могао да изврши притисак на Грке да прихвате оно што не желе“, закључује Митевски за Спутњик.