Трансакција укључује мобилне операције у Мађарској, Бугарској, Црној Гори и Србији и провајдера техничких услуга „Теленор комон оперејшн“, који су сви у потпуности у власништву „Теленор групе“, наводи се у саопштењу „Теленор групе“.
Теленор операције у региону централне и источне Европе имају удео од 11,8 милијарди норвешких круна, односно 9 одсто у укупним приходима „Теленор групе“ и 4,1 милијарде норвешких круна или око 8 одсто ЕБИТДА у 2017, са више од 9 милиона корисника и 3.500 запослених.
ППФ је највећа инвестициона група у централно-источној Европи која улаже у различите секторе, укључујући банкарство, финансирање приватних лица, некретнине, рударство и телекомуникације. Међу скорашњим аквизицијама су „О2 Чешка Република“ од „Телефонике“ 2012. и „Нова бродкастинг група“ у Бугарској 2018.
„Овом куповином, ППФ група проширује свој телекомуникациони портфолио на још четири земље и ближи се свом дугорочном циљу да постане европски оператор средње величине, као и да искористи своје искуство за јачање тржишне позиције“, каже Ладислав Бартоничек, представник ППФ групе одговоран за сектор телекомуникација.
Трансакција захтева добијање неопходних регулаторних одобрења и очекује се да буде завршена у трећем кварталу 2018. године. Од првог квартала 2018. операције у региону централне и источне Европе третираће се да су у „процесу продаје“ и неће бити укључене у наредне финансијске извештаје „Теленор групе“. Процењује се да ће трансакција резултирати књиговодственим добитком после пореза у износу три милијарде НОК, који ће бити евидентирани после завршетка трансакције.
Мобилне операције у региону централне и источне Европе биле су у власништву „Теленора“ 25 година. На мађарско тржиште ушао је 1994. године куповином „Панона“, и касније проширио присуство у региону покретањем мобилних услуга у Црној Гори 1996. и куповином „Моби 063“ у Србији 2006. године. „Теленор“ је 2013. купио компанију „Глобул“ у Бугарској.
Б92