Вучић је подсетио да је тај злочин објашњаван позивањем на диктатуру и лоше људе на власти, а када више није било те диктатуре и тих људи — настављено је кажњавање Србије протеривањем нашег народа са Косова, одвајањем Црне Горе и признавањем независности Косова и Метохије.
Казна коју је неко смислио као да још није завршена, приметио је председник Вучић, а разлог томе види у чињеници да ми не признајемо све оно што су они признали:
„Ми јесмо у праву, и они знају да ми јесмо у праву и знају да они нису у праву“, рекао је Вучић.
„Србија коју нису убили и никада неће њихова је највећа клетва, а наш задатак и наша будућност“, рекао је председник.
„Рекли су да се боре против зла, а зло је било то што смо рекли да Косово припада Србији, зло је било што смо га бранили. И дан-данас је Косово главна тема. Нећемо да ћутимо и да жртве представљамо колатералном штетом. Морамо да урадимо све да га не губимо“, рекао је српски председник и истакао:
„Наша је обавеза и према онима који су овде убијени. Жива, вредна и богата Србија је њихова највећа клетва, а наш задатак и наша будућност“.
Сада нам је, рекао је, више од свега потребан живот, и морамо да га стварамо свакога дана, и да будемо довољно снажни, јаки, да одвратимо све оне који би да политику зачине смрћу и бомбама — „обично српском смрћу“.
Вучић је рекао да док је председник Србије неће никоме дозволити да нас понижава уз поруку: ово је Србија, земља која има своје достојанство, има свој понос и памти оне који су за њу дали животе.
Како је рекао, нико неће моћи Србију безразложно да кажњава и ради шта му падне на памет.
„Нису рачунали на карту да смо сачували право да кажемо шта су нам радили и шта нам раде, и коначно смо изборили и имамо право да то и јасно кажемо и кажемо шта Србија мисли и како ће да се понаша“, приметио је он.
Зато и не треба да се лажемо зашто је КиМ и сада главна тема, јер смо се подигли из пепела и мало ојачали, а и то мало за нас — за њих је велико.
Навео је да њима не би било тешко да Срби поново плаћају цену, да поново за њих то све буде виртуелно.
„Немамо право да злочин зовемо другим именом, и због убијених, због последица које трпимо, због потребе да сачувамо нашу земљу“, казао је Вучић и навео да су све њихове жеље и политика усмерени на оно што је наше и увек припадало нама.
Нисмо ни ми увек били свеци, рекао је председник, али нисмо отимали туђе.
„Убијали сте нас због тог Косова, али то више не можете. Данас је свима јасно и данас Србија која живи и ради може да каже свима шта хоће. Наш живот је постао наш глас. Мораће да почну да цене наш живот. Доста сте нас убијали. Да, хоћемо партнерство и са вама који сте страшне злочине починили. Не, нећемо у НАТО“, каже председник Вучић.
„Лепа нам је Србија, свакога дана је лепша и богатија. Другу земљу немамо нити је тражимо. Ово је наша домовина, једина лепа српска отаџбина. Србију више нико неће моћи да напада јер ће Србија бити све јача. Никоме нећемо дозволити да понизи Србију“, поручује председник.
Он је захвалио оним представницима дипломатског кора који су вечерас дошли у Алексинац.
Додик: Српска је загледана у снагу Србије
Република Српска је загледана у снагу Србије и захвална председнику Александру Вучићу што гради стабилну и најјачу земљу у региону, поручио је вечерас у Алексинцу председник РС Милорад Додик на обележавању годишњице НАТО агресије.
„Морамо се окупити данас око онога што Србија јесте“, рекао је Додик и истакао да на тај начин и грађани РС виде своју слободу и снагу.
И Српска је, каже Додик, уверена у своје слободарске дане, опстанак и у своју све већу културну, образовну, националну и сваку другу интеграцију са Србијом.
Додик је рекао да су Срби навикли да оплакују своје погинуле, али не могу да се навикну на ароганцију са којом су убијани, а која се и данас, на друге начине, наставља.
„Ево нас поново да обележимо страдање нашег народа од онога који то никада нису хтели да престану и који нису хтели да признају да су то чинили само да би се вежбали и да су изабрали српски народ као мету за своја оружја и тако уништавали нашу инфраструктуру, нацију, државу, убијали недужне цивиле“, рекао је Додик.
Он је истакао да се не може дозволити да оде у заборав оно што се дешавало.
„Нису с нама вечерас да кажу да им је жао, испијали су виски када су видели да су им се авиони враћали празни након изрученог терета над Србијом, веселили се што су тако моћни и јаки над једним поштеним и мученим народом, над државом коју су хтели да сруше и подведу под своје“, казао је Додик.
Тешко је, каже, вечерас свима, а најтеже онима који су изгубили најмилије.
„НАТО је сматрао врхунцем достигнућа да два пута бомбардује Србе — једном у РС једном у Србији — и да нам нанесе велике губитке. Радили су то са даљине, играли су се с нама“, рекао је Додик.
Он је указао да су на тај начин одредили карактер рата и да смо озбиљне губитке претрпели због њихове ароганције.
„Срби су научили да оплакују своје, али најтеже пада ароганција с којом су нас убијали, која не престаје ни данас и увек је у неком облику присутна јер сматрају да нисмо достојни", наводи Додик.
Он је поручио да се српски народ у РС дигао, да обнавља национални и државни капацитет. „Срби иду даље, и сви који живе у РС могу да се поносе достојанством које смо успели да вратимо“, каже Додик.
Према његовим речима, Југославија је била наша највећа историјска заблуда — Срби су дали државу на почетку века, а на крају тог истог века имали бомбе.
„Срби желе да се укључе у све цивилизацијске токове и желимо да развијамо нашу слободу, да је бранимо, јер је слобода увек значила државу“, истакао је Додик.
Он је додао да Србија данас може да буде поносна на чињеницу да опоравља економију, свој живот.
„Дигнути се и радити и стварати земљу и домовину може само народ који у себи има достојанство и порив за слободом, народ који је увек ценио друге, али српски народ не може и не треба да опрости што су нас цинично бомбардовали из даљине и нанели нам губитке“, поручио је Додик.
Дан сећања на страдале у НАТО агресији на СР Југославију 1999. године обележава се у Алексинцу, уз присуство председника Србије Александра Вучића, председнице Ане Брнабић и чланова Владе Србије. Обележавању годишњице присуствује и председник Републике Српске Милорад Додик и амбасадор Руске Федерације у Београду Александар Чепурин.
Обележавање Дана сећања на страдале у НАТО агресији одржава се на платоу испред Центра за културу и уметност, једног од највећих градова жртава НАТО бомбардовања.
У току НАТО агресије СР Југославије, Алексинац је бомбардован у два наврата. Први пут 5. априла 1999. године у 21.35 часова са седам пројектила погођене су две централне градске улице. Погинуло је 11 грађана, а 50 задобило повреде. Уништено је 700 стамбених објеката, здравствене установе и привредни објекти.
Алексинац је поново бомбардован у ноћи 27. на 28. мај 1999. године, када је погинуло троје људи.
Агресија НАТО-а на Србију прва је војна интервенција у историји извршена на једну земљу без одобрења Савета безбедности УН, а током 78 дана, колико је трајало, убијено је око 2.500 људи.
огинуо је 1.031 припадник Војске и српске полиције, а теже и лакше рањено око 6.000 цивила, међу њима 2.700 деце. Рањена су 5.173 војника и полицајца, а десетак особа се и даље воде као нестале. Укупна материјална штета процењена је на више десетина милијарди долара. Ратни губици НАТО-а у људству и техници никада нису обелодањени.
Извршено је 2.300 ваздушних удара на 995 објеката широм земље, при чему је коришћена и муниција са осиромашеним уранијумом.
Бомбардовање је окончано потписивањем Војнотехничког споразума у Куманову 9. јуна 1999. године, а три дана касније почело је повлачење Војске Југославије са Косова и Метохије и размештање међународних снага, а потом и доношење Резолуције Савета безбједности УН 1244.
За злочине НАТО-а током агресије на СР Југославију нико није одговарао.