„Управо сам обрисао свој налог на Фејсбуку. Заправо, никада га нисам ни имао. Пријатељи не убацују своје пријатеље у огромну базу обавештајних података, коју контролише мегаломанијак који назива своје кориснике ’глупацима‘“, написао је Асанж на Твитеру, а у прилогу је оставио фотографију интернет преписке Закерберга и неименованог пријатеља.
I have deleted my Facebook.
— Julian Assange ⌛ (@JulianAssange) 23. март 2018.
In fact, I never had one. Friends don't put their friends into a giant intelligence database controlled by a megalomaniac who calls his users "dumb fucks" for trusting him. pic.twitter.com/4KaUwRSLMm
У разговору са тим пријатељем, Закерберг каже да може да му обезбеди више од 4.000 мејлова, фотографија и адреса било које особе са Харварда, уколико му икада буде затребало.
На пријатељево питање како је успео да набави све то, Закерберг му је одговорио да су му то људи једноставно доставили.
„Немам појма зашто. Они ми ’верују‘. Глупаци“, написао је Закерберг у преписци која датира из 2004. године.
Маја 2010. године, у тадашњем „Силикон вели инсајдеру“ (данас „Бизнис инсајдер“), Закерберг је признао да је до преписке заиста дошло, нагласивши, међутим, да је одрастао и да се променио.
Компанија „Фејсбук“ изгубила је више од 58 милијарди долара тржишне капитализације, односно вредности ове друштвене мреже због скандала о цурењу корисничких података у који је умешана компанија „Кембриџ аналитика“.
Светски медији су известили током протекле седмице да су подаци 50 милиона корисника Фејсбука без њиховог знања и одобрења послати компанији „Кембриџ аналитика“, која има политички центар за податке и која је радила на изборној кампањи председника Доналда Трампа 2016. године.
Фејсбук је оптужен за упад у податке корисника, што та мрежа негира.
Закерберг се засад није огласио о том питању, упркос позиву који су му упутили парламентарци из Велике Британије и Европске уније.
Танјуг