„То је била координисана акција. Председник је о томе разговарао са многим страним лидерима, нашим европским савезницима и позвао их да се придруже Сједињеним Америчким Државама у објави (о протеривању дипломата)“, рекао је он.
LIVE: White House Deputy Press Sec. Raj Shah holds press briefing: https://t.co/VfSmOtGbEK
— ABC News (@ABC) March 26, 2018
Према његовим речима, протеривање дипломата је значајан корак у смислу слабљења обавештајних могућности Русије у различитим земљама света и Сједињеним Америчким Државама.
„Наши односи са Русијом зависе искључиво од Русије, Владимира Путина и високих званичника Русије. Желимо да имамо узајамно корисне односе. Председник жели да ради са Русијом. Али понекад то ометају њихове акције — тровање у Великој Британији угрозило је не само двоје људи, већ и друге невине грађане. То није нешто што САД и њени савезници могу да оставе без одговора. Али председник је отворен за рад са Русијом о питањима која изазивају узајамну забринутост, укључујући тероризам и друге“, рекао је он.
Раније је 16 земаља Европске уније, као и САД, Канада, Норвешка и Украјина одлучило да протера руске дипломате због инцидентом у Солсберију.
У британском граду Солсберију 4. марта су отровани бивши пуковник Главне оперативне управе Русије (ГРУ), Сергеј Скрипаљ, који је радио за британске обавештајне службе, и његова ћерка Јулија. Британска страна тврди да је у тровање Скрипаљевих супстанцом А-234 умешана Русија.