Дипломатско-обавјештајни рат на релацији Запад—Русија који последњих дана достиже врхунац, изгледа да неће протећи и без учешћа најмлађе НАТО чланице Црне Горе, на шта упућује изјава црногорског премијера Душка Марковића, који је данас казао да из чланства у НАТО-у, као и процеса приближавања ЕУ, произилазе потреба и обавезе Црне Горе да слиједи европску спољну политику и буде солидаран пријатељ са чланицама НАТО-а.
Марковић је такође најавио и да ће се држава Црна Гора убрзо званично изјаснити о протјеривању руских дипломата.
„Ово што се десило у Лондону указује на то да је одговорност на руској страни, видјели сте снажну реакцију међународне заједнице у цјелини: Америке, Европске уније и других земаља наравно… Црна Гора као одговорна држава, озбиљан и солидаран партнер ће се већ данас или сјутра и сама одредити у односу на ту ситуацију“, саопштио је Марковић.
Коментаришући за Спутњик акцију најмасовнијег протјеривања руских дипломата која долази са Запада, политички аналитичар Војин Грубач примјећује да је већина држава НАТО-а и ЕУ протјерала само од једног до четири руских дипломата, што је, како сматра, ипак доказ „њихове суздржаности у солидарности“ са Лондоном. Он такође подсјећа да је један њемачки политиколог притискање држава ЕУ да протјерују руске дипломате назвао „агресијом Англосаксонаца на Европу“, односно, „неком комбинацијом империјализма и неоколонијалног понашања“.
Када је у питању могућност и да се званична Подгорица прикључи протјеривању руских дипломата, Грубач сматра да Црна Гора као најслабија чланица НАТО-а по аутоматизму мора да слиједи директиве својих надређених.
„Црногорски режим има своју улогу у таквом поретку, гдје му је мјесто иза врата, и гдје служи за отирање нога — јер је најслабији сегмент тог пакленог система. Зато је најава црногорског режима о протјеривању руских дипломата закономјерност у том систему гдје су се позиционирали као апсолутне слуге, које наредбе испуњавају читајући мисли својих господара“, каже Грубач.
Сличног размишљања је и аналитичар Игор Дамјановић, који напомиње да основна доктрина којом се руководи црногорска спољна политика „да буду већи католици од папе“, у најновијем иступу премијера Марковића добија најбољу потврду.
„Уочи нове туристичке сезоне, ово је могао да изјави само човјек коме су интереси народа и домаће економије девета рупа на свирали. Туризам је остао последња грана коју ДПС власт није успјела да у потпуности уништи, а званична статистика показује да руски туристи већ дуже од деценије доносе на том пољу највише прихода. Сувишно је потенцирати шта би санкције руске државе значиле за црногорску економију у овом моменту, а ова неодговорна изјава премијера Душка Марковића могла би да буде та искра која би те санкције, тј. легитимни одговор руске државе на русофобичну политику овдашњег режима, запалила“, каже Дамјановић.
Са друге стране, наш саговорник упозорава да би, уколико би изјава шефа црногорске Владе заиста значила и протјеривање руских дипломата из Црне Горе у знак солидарности са Великом Британијом, то „дефакто значило и катанац на црногорску амбасаду у Москви“.
„Подсјетио бих да свако евентуално протјеривање руских дипломата из Црне Горе даје легитимно право Русији да предузме исти корак према црногорском дипломатском особљу у Москви, која поред амбасадора Рамиза Башића има још највише два члана. Искрено се надам да ће на крају превладати разум и да у здању гдје се данас налази Амбасада Црне Горе у Руској Федерацији ускоро неће остати само зидови и радијатори“, закључује Дамјановић.