„Вукови“ су на крају путовања, на које су пошли из Новог Сада а наставили га у Републици Српској, били гости Спутњика. Како објашњавају, акција „Руски Балкан“ нема никакве везе са јачањем руског утицаја у овом региону нити са руском „меком моћи“, већ је реч о културно-историјском ходочашћу чија је сврха јединство словенских православних народа.
„Спроводимо такву манифестацију по различитим маршрутама већ десет година, а желимо да ојачамо јединство словенских народа. У интересу нам је да људи из различитих слојева комуницирају, заједно обилазе светиње, упознају своје корене, традицију, историју, културу, да што више Руса долази у Србију, Македонију Црну Гору и обрнуто“, објашњава Строгов и додаје да „неће открити Америку“ кад каже да Руси Србију доживљавају као братску земљу.
Називајући акцију „народном дипломатијом“ истиче да је тужно што има људи који могу да поверују у јефтине публикације у којима се „Вукови“ приказују као „Путинови мотористи“ и безбедносна претња.
„Трудимо се да не обраћамо нарочиту пажњу на њих, мада нас штошта и погоди. Увек кажем, осврни се око себе, види где си. Зашто људи неће да укључе мозак?! Кад човек то прочита, није одмах у стању да раздвоји истину од лажи. А ако је лажи много, почиње у лажи да види истину“, мирно образлаже Строгов.
Према речима другог члана „Вукова“ Владимира Смирнова, током путовања дугог 2.000 километара, група је прошла од Новог Сада преко Бијељине и Брчког до Бањалуке и Добоја, а онда опет кроз низ градова у Србији. Свугде би их људи срдачно дочекивали, са хлебом и сољу, а у неким манастирима били су први Руси који су их посетили. „Преплављен сам емоцијама од тог ходочашћа“, каже Смирнов.
На питање како објашњава да су некима из групе није био дозвољен улазак у БиХ, Смирнов каже да није пуштен једино Саша Савић из српске филијале „Вукова“, а да не зна због чега, док су остали нормално прешли границу.
Са групом је и отац Атанасије из Тројице-Сергијеве лавре, једне од највећих руских светиња. Како каже, ту је зато што међу људима који су кренули на пут има доста верника којима су потребни свештеници, али и зато што се оваква путовања могу назвати не само народном, већ и верском дипломатијом.
„Ми као браћа по вери покушавамо да помогнемо српском народу да ојача, да га подржимо. Све што кажемо можемо и да почнемо и да завршимо тиме да нас српски народ прима као своје најрођеније. Ту је све јасно као дан: људи одлично схватају да је за њих веома важно да имају добре везе са руским народом. А српски народ је мученички, великодушан и предан вери“, наводи отац Атанасије.
Наше госте питамо и како виде ситуацију у Европи у тренутку када многе земље протерују руске дипломате, Русију унапред осуђују без доказа, а Русе проглашавају „лошим момцима“.
„Ми се противимо глобалној сатанизацији и због тога вероватно и представљамо одређену опасност. Али када је реч о односима, као што је говорио лужички Србин Ото фон Бизмарк, никада не ратујте против Руса“, каже Строгов, додајући да Руси на читаву ту хистерију гледају прилично мирно.
Открива и део планова „Вукова“ на Балкану за наредне месеце: „Сваке године посећујемо много догађаја који су важни за нашу српску браћу — један од њих је свакако Видовдан. Тура коју правимо сваке године укључује целокупан словенски свет, а подразумева и долазак у Србију на Видовдан. Пре тога сваке године обиђемо и ’Фестивал словенске културе‘, који се одржава у Словачкој у месту где се родила наша заједничка азбука — ћирилица, где су Кирил и Методије позвали кнеза Растислава, створили тај језик на ком причамо. А одмах затим у јуну стижемо у Србију.“
Строгов додаје да би волео да дође и на Косово, као и да већ неко време планирају да са српским „Вуковима“ направе туру која би ишла од Косова до Куликова поља, које је за Русе важно баш као за Србе Космет.
Питамо га у шали зар се не плаши да би их на Косову прогласили руским шпијунима. „Ако се вукова бојите, ни у шуму нећете крочити. Шпијуни или не, не знам, наравно да постоји одређена опасност од свих тура које правимо, почев од опасности на путу… али Господ Бог помаже“, закључује Строгов.