Како се наводи у тексту аутора Слободана Лекића, Кфор је поново дошао у центар пажње пошто је за команданта Међународне борбене бригаде Исток и шефа базе Бондстил именован Ник Дучић.
„Он се нашао у средишту једног од најбескрупулознијих етничких конфликата у Европи и то све због свог имена. Међу косовско-албанском већином се појавила бојазан после именовања Дучића, Американца српског порекла. То је протумачено као сигнал да Вашингтон жели да изазове већи ниво компромиса на Косову у мировним разговорима са Србијом, под покровитељством Европске уније. У времену када се Русија све више меша у ствари у региону, дугогодишњи мировни напори НАТО-а на Косову су на новом тесту после новог раста тензија између Срба и Албанаца”, наводи се у тексту.
Такође, истиче се да су „српски националистички медији објавили серију запаљивих извештаја, наводећи да ће Дучић вратити Косово Србији“, али је Дучић одбацио тврдње које су се шириле и по друштвеним мрежама да његов долазак у Бондстил са собом носи неку скривену поруку.
„Кфор је овде радио у корист свих. Један од основних принципа Кфора је непристрасност. Ја сам први амерички војник са српским коренима који ће командовати Међународном борбеном групом Исток. Имам привилегију да службујем овде и посвећен сам остваривању мира и безбедности за све људе на Косову“, навео је Дучић.
Лекић у тексту пише да је атмосфера етничких тензија један од разлога зашто је Балкан подручје које забрињава Алијансу и то је рекао командант НАТО-а у Европи, генерал Куртис Скапароти у Конгресу, истичући да „Русија ради на Балкану“ и да је НАТО на неки начин „изгубио из вида цело подручје“.
Потом Лекић наводи да се у главном штабу НАТО-а у Бриселу мисија Кфора последњих година поспрдно назива „заборављеном бригадом“, те да неке од чланица чак траже да Кфор буде расформиран, а да трупе буду пресељене у критичније мисије, попут оне у Авганистану.
Како пише, и неки од војника који су недавно дошли на Косово признају да су били изненађени тиме што америчка војска и даље има мисију на том подручју, а неколицина је изјавила да је била у школским клупама када су почела прва искрцавања на Косово.
„Нисам ни знао да смо на Косову“, рекао је потпоручник Адам Мартин, 28-годишњак из Детроита, додајући да су он и његова супруга морали на мапи да траже место где ће он провести девет месеци, али је истакао и да сада „ужива на Косову, јер га подсећа на Колорадо“, као и да су „локалци веома пријатељски настројени, увек се смеју и машу када их виде“.
Портал и новине „Старс енд страјпс“ послују под окриљем Министарства одбране САД и сматра се да су једно од званичних гласила америчке војске, али уз гаранције независне уређивачке политике.
Б 92